73 všem (Díky za info Zdeňku a v pokračování je info z Moon-netu v angličtině)
Ahoj Zdeňku,
díky za QSO, pro ilustraci posílám několik záznamů z 23cm. Budu dnes připraven na 10GHz, příp i na 24GHz a mohu být i na 13cm, jestli to budeš mít v plánu.
73! Franta OK1CA (Díky za info Franto)
Ahoj,
posílám krátkou info z proběhnuvší noci. Byli jsme QRV na 23cm. Vše po opravách zemění šlo hladce a mohli jsme použít plný výkon. Bylo to znát, přes všechny problémy s rušením jsme udělali řadu pěkných spojení a podařil se i WAC: HB9Q – EU, JA6AHB – AS, VK4CDI – AU, PY2BS – SA, ZS1LS – AF, KA1GT – NA
Z OK jsme pracovali s OK1CA, OK1KIR, OK2ULQ, OK2DL, OK1YK, OK1IL. Pokud vše poběží podle plánu, dnes 24 GHz a 10 GHz. Zdravím všechny ze Ženevy. V pokračování je originální zpráva v angličtině z Moon-netu a screenshoty z 23cm. (Díky za info Zdeňku)
Ahoj, posílám informaci o průběhu aktivity v pásmu 432 MHz. Na přiložených obrázcích je vidět, že EME ze Ženevy je čilá sebevražda. Je tady takové rušení, že jsme udělali jenom 35 QSO. Na nějaké slabší stanice nebylo ani pomyšlení. Další problém se objevil když jsme poprvé zavysílali. Při prvním testu vysílání odešel LNA. To se mi na expedici nestalo od roku 2006, co jsem s DX-pedicemi začal. Přesto že používám sequencer a další věci pro ochranu LNA, stalo se. O to těžší bylo zjistit proč. Změřili jsme izolace na relátkách rozebrali co se dalo. Vše OK. Opravili LNA a po prvním zaklíčování zase konec. Takto jsem postupně „popravil“ 3 ks LNA.
I
Ahoj Petře, dnes v noci jsme byli QRV jen na 3,4 GHz, protože jsme v té vichřici nebyli schopni instalovat pletivo pro 3,2m parabolu. Zprovoznili jsme tedy jen 180cm a s tím byl problém. V nárazech větru nám málem anténa spadla, ale ustáli jsme to. První QSO s 4U1ITU na 9cm dělal Franta OK1CA, excellentní signál. Další stanice jsou v logu na obrázku. Podařilo se i 5 CW QSO. Dnes jdeme zkusit dodělat 3,2m a být QRV 432 MHz. V pokračování ještě dvě obrazovky. Bližší info o dnešním provozu bude na Moon-netu. (Díky Zdeňku)
Ahoj Petře, zdravím ze Ženevy. Dorazil jsem na místo v neděli okolo 19:00 po 981km a 11 hodinách za volantem. Cesta proběhla v pořádku, jen v Německu mě zastihnula vichřice, která se tou dobou hnala na Česko. ( To jsem ještě nevěděl, že v Ženevě to bude podobné) Velmi silný nárazový vítr, musel jsem hodně ubrat, protože auto s parabolou na střeše se chvílemi chovalo jako vznášedlo Ještě štěstí že jsem vezl pořádný náklad. Po příjezdu jsme vše odnosili nahoru do operátorské místnosti a já jsem elektricky zprovoznil co se dalo. Teď jdeme stavět antény a podle plánu dnes 432 a 5760 MHz.
Prozatím máme 3,2m parabola bez pletiva, děsně fouká, doufáme že se to uklidní a budeme moci pokračovat. Případné změny plánu na HB9Q
73!
23.9. ráno odjíždím na expedici do 4U1ITU. Jak již asi víte, bude to jedna z posledních, ne-li poslední možnost jak si 4U1ITU na UHF-SHF pásmech udělat. Budova 4U1ITU jde ke nonci roku k zemi a nikdo dnes neví, zda bude možno na nové budově stavět nějaké antény. Na základě pozvání, (ne se zviditelňovat, jak se jistě dozvíte) tedy jedu aktivovat tuto vzácnou zemi DXCC od 432 MHz až po 24 GHz provozem EME. Bude to i malá příležitost oslavy 100. výročí založení ČR v roce 1918 Československým týmem. Ve složení Atila OM1AM, Braňo OM3YFT a mojí maličkosti se pokusíme o co nejlepší provoz a možnost pro maximum stanic s námi pracovat. V pondělí uvidíme, zda bude možnost i video přenosu, o linku bych informoval zde. Na 432 MHz jsem již zkusil, že taková výbava jako single Yagi a 200W stačí na spojení se zařízením, které tam budeme mít k dispozici. Na jistéme ham webu jste, podle informací které jsem obdržel, prý již dostali knížecí radu aby jste mě obdivovali . Neobdivujte, místo planého plkání o ničem postavte anténu a zkuste nás zavolat. Pokud se k tomu odhodláte, na chatu HB9Q dejte vědět a my se podíváme i po velmi slabých signálech prostřednictvím JT65. Na 23cm by měla stačit parabola 120cm a okolo 100W. Z EA9LZ jsem i s takovou stanicí spojení udělal. Těším se na případné zavolání a dejte o sobě vědět. 73! Zdeněk OK1DFC
Vrátil jsem se dnes ze služební cesty a našel další reakce na vysílání hry „Ze Země na Měsíc“, které bych rád opublikoval. Zvláště příspěvek od Petra OK1VEN je velmi zajímavý, včetně obrázků. Jsem zvědav jak se mu zadaří při případném poslechu EME provozu s podobnou sestavou třeba během nastávajících EME ARRL kontestů. Díky ještě jednou za příspěvky.
Měsíc v pozici před zahájením vysílání
Živé vysílání hry ČRo2 „Ze Země na Měsíc“ od Julese Verna vyšlo. Velká škoda byla, že Měsíc byl v době konce hry již jen 11°nad horizontem a u příjmu na straně OK1CA již docházelo k rušení přímou cestou a odrazem od terénu. To, že se vysílání přes Měsíc podařilo, bylo velkým překvapením nejen pro Frantu a mě, ale rovněž pro přenosové techniky ČRo a techniky O2, kteří přenos z Panské Vsi zajišťovali. Přes nízkou deklinaci Měsíce bylo vysílání přijímáno i u dalších stanic, viz fotogalerie v pokračování. V ČR se tento experiment setkal s velkým ohlasem a kromě několika jedinců, kteří by to byli schopni udělat mnohem lépe a s prstem v nose, nám k tomuto přenosu gratulovalo již mnoho uznávaných osobností našeho hobby, čehož si s Frantou vážíme. Snad nejvíc mě potěšil mail od Franty OK1CA, mého EME učitele, který napsal, že tomu z počátku sám nevěřil, ale vůle zvítězila . Další krásný mail přišel od Mirka OK2AQ, který ačkoliv na lůžku v nemocnici, přenos sledoval na Youtube. Brzké uzdravení Mirku a těším se na viděnou. Díky i vám všem ostatním za podporu a hezké maily. Od neděle jsem na cestě na EME expedici do 4U1ITU, budu se těšit s maximem z vás kdo EME jezdíte na slyšenou od 432 MHz až po 24 GHz! Zdeněk OK1DFC
V časopisu DUBUS 3/2018 jsou zveřejněny celkové výsledky letošního EU EME DUBUS Contestu. Současně byly také rozeslány diplomy. Některé jsou uloženy v našem archivu diplomů. Kdokoliv další má zájem, pošlete mi sken diplomu nebo odkaz, rád jej do galerie přidám. Na veřejně dostupných stránkách časopisu celkové výsledky ještě zveřejněny nejsou, jakmile se objeví bude odkaz aktualizován. Zatím jsme pouze přidali dosažené výsledky OK stanic do celkového přehledu výsledků OK stanic z tohoto závodu. (Děkuji za aktualizaci Tondo OK1DAI). Všem účastníkům moc blahopřeji!
Oslava nedožitých 190. narozenin Julese VERNA, kterou formou prázdninových rozhlasových her, Léto s Julesem VERNEM, uspořádal Český rozhlas ČRo2, bude mít zajímavé radioamatérské EME finále. Historicky první živě vysílaná dramatizace románu v rozhlase splní částečně i Vernův sen, dostat účastníky románu na Měsíc. Jak to bude v pokračování příspěvku.
Dostal jsem od Rexe VK7MO obrázky jak upravil 120cm parabolu pro převoz v letadle. Vypadá to, že se chytá opustit VK kontinent a vyrazí do ZL. V jeho věku úctyhodný počin. TNX info Rex and GL!
Skoro po roce práce, různých přestaveb a testů jsem konečně navázal EME spojení i v pásmu 24 GHz. Po stanicích OK1UWA, OK1KIR, a OK1CA kterým se tento kousek podařil přede mnou, jsem konečně dosáhnul na tohle „magické pásmo“. Magické doslova a do písmene. Tak jak jsem přemýšlel co vlastně dělám na 10 GHz při prvním spojení kdy jsem nevěděl co dělat dřív, ještě horší pocit zmaru jsem zažil při prvním pokusu o spojení v pásmu 24 GHz. Několik obrázků a něco povídání v pokračování příspěvku.
Galerie: Seminář 2018 - poslal Henryk SP6GWN
Galerie: Seminář 2015 - Henryk SP6GWN
Galerie: Seminář 2016 - Milan OK2IMH
Seminář 2016-22
Galerie: Seminář 2018 - od Milana OK2IMH
Galerie: Seminář 2018 - od Milana OK2IMH
Galerie: Seminář 2017 - Milan OK2IMH
Galerie: Seminář 2018 - poslal Henryk SP6GWN
Galerie: Seminář 2016 - Lexa OK1DST
Seminář 2016-OK1DST-11
Galerie: Seminář 2014 - Petr OK1AXH
Přednáška OK1MWW o OK0EWW
Galerie: Seminář 2010
Galerie: Seminář 2019 od SP2HMR
Galerie: Seminář 2019 od OK1DST
Galerie: Diplomy ostatní
Galerie: Seminář 2019 od SP2HMR
Galerie: EME2018-PE1CHQ-gallery
applause-eme2018
Galerie: Seminář 2019 od OK1DST
Galerie: Foto + dia od OK1MAC
Galerie: UHF Contest 1996
Pokus o EME QSO s OK1KIR při západu měsíce OK1DFC, OK1CA a OK1AGE
Galerie: Seminář 2015 - Milan OK2IMH
Galerie: Seminář 2018 - poslal Henryk SP6GWN