VHF I.A.R.U. 2011

Tak jsem se zhruba po dvaceti letech zúčastnil VHF kontestu v kategorii single. Co mě k tomu vedlo? Měl jsem několik dobrých důvodů, které vyplynuly z jedné ranní otázky manželky při kávě. " Jak to že si vlastně doma a nejsi na závodech? "  Jelikož pravidelně okolo VHF kontestu mám narozeniny, rodina nelibě nesla, že jsem víkend trávil na horách. Najednou však letos nic? Když jsem o tom tak přemýšlel co odpovědět, najednou mi vytanulo na mysl, že vlastně můj první VHF jsem jel ze Šeráku v Orlických horách s kolektivkou OK1KCI z Pardubic v roce 1971 a je to vlastně 40. výročí :-). Odpověď na otázku na sebe tedy nedala dlouho čekat a slyším se jak říkám. " Na kopec nejedu, ale udělám si pár spojení z domu na oslavu výročí". No ono se to jednou větou řeklo, ale chtělo to ještě práci. Rychle tedy rekapituluji co je potřeba. K narozeninám jsem dostal dárek v podobě IC9100, dobrá šance zkusit co to umí, výkon 100W stačí, dodělávat narychlo rozdělaný PA s GS35B na expedici nemá cenu, to nestíhám, LNA mám, ale nepoužiju, musel bych dodělat připravovaný box a na to již není reálně čas. Anténu mám, visí sice na zdi, ale do závodu je spousta času, tak to mělo jít stihnout. Dopíjím tedy ranní kávu a vyrážím udělat vše co je potřeba. Počasí excelentní a tak vytahuji nářadí a dávám se do práce. Nejprve spouštím stožár se 7.el G0KSC pro 70 MHz a instaluji ještě trubku kam namontuji 18.el M2. Když už to je dole, doplňuji ihned plán instalovat i 38 el. M2 pro 432 MHz, aby byl systém již konečně kompletní. Zalézám do dílny, soustružím a frézuji a za cca hodinu mám všechny mechanické části připraveny. Ó jaký to rozdíl proti kopci s domácím zázemím :-). Po zhruba 3 hodinách práce jde stožár nahoru. První měření antén Sitemasterem ukazuje, že je vše o.k. Ještě budu muset dodělat úchyty na bednu s LNA a relátkama, ale to je již téměř hotové a tak to snad do podzimu stihnu vše dodělat načisto. Obrázky jak celé dopolední snažení dopadlo jsou zde.

Antény v 15m nad zemí

Celý systém 7el G0KSC - 18el M2 a 38el M2 jde naklápět i v elevaci

Šel jsem do ham schacku připojit TRX, který byl ještě v bedně. Vybalil jsem vše co bylo potřeba, nainstaloval modul pro 1296 MHz který je dodáván jako příslušenství a připojil zařízení na zdroj a k anténě. Po zapnutí přístroje konstatuji že to nějak málo šumí oproti jiným dobám kdy jsem tady na 144 MHz byl QRV a to je již 6 let. Zkouším tedy můj původní TRV s IC7700 a konstatuji, že šum je nízký i zde. Během léta ČEZ provedl rekonstrukci VVN linky která jde polema okolo mého QTH a je znatelné, že nové izolátory jsou asi lepší :-) Dobrá zpráva na začátek. Pak již prolaďuji pásmo a nacházím několik známých kteří zkoumají zařízení před začátkem závodu a tak dělám pár kontrolních spojení. IC9100 mě mile překvapuje zpracováním extrémně silných signálů. Většina stanic se signálem S9+10 až +20dB je tak do 5 -10 kHz široká. Uvidíme co to bude dělat v závodě až vyjedou kluci z OL3Z které mám tak 3-4km vzdušnou čarou. Těším se i na porovnání s mým EME TRV. Jdu si dát oběd, uvařit kafe a mírně zrelaxovat po stavbě antén. Přemýšlím o strategii. Mám jen 100W, mám jen single Yagi, nemám LNA a NECHCI použít chat a různé DX clustery, jeden z důvodů proč v tropo závodech již nefiguruji a v noci si určitě schrupnout :-). Jako cíl si dávám udělat 144 QSO podle kmitočtu pásma :-). Ještě že se nejede VHF na 432 MHz :-). Ve 14:00 UT začíná závod. Hledám po pásmu a volám stanice které jedou na výzvu. Paralelně zkoumám jak je kdo široký a jaké mi kdo způsobuje rušení, lépe řečeno co již IC9100 nezkousne. Otáčím anténu na OL3Z a zjišťuji, že jejich signál s S-metrem na doraz je u mě +/-25KHz a pak již mohu bez problémů pracovat. Zajímavé !!! Pak nacházím SN7L, signál 59+30dB a signál pěkný, není problém. Okolo 336 nacházím OL4A, moji mateřskou kolektivku, signál 59+40dB, pěkná kulatá modulace a žádný problém s rušením. OK1RF, Jirka produkuje signál silný, ale čistý. Spojení tedy postupně přibývají. Prohledávám pásmo a slyším řadu stanic z YU, S5 a 9A. To je směr který mi jde velmi dobře. Slyším dokonce stanice z YO v KN14 a KN16. Dále poslouchám stanice z JN37, JN29, JN18, jen výkonu není na mé straně dost, abych mohl udělat spojení. Pásmo je dost nahuštěné. Když si vezmu kolik stanic produkuje signál přes S9 s plusem a jak široké je pásmo k dispozici, není moc prostoru kde pracovat. Po 16 hodině přichází několik přátel s gratulací a tak nechávám rádio rádiem a jdeme si posedět na terasu, neb počasí je přímo k takovéto činnosti vybízející. K rádiu se vracím po 22. hodině UTC. Nacházím několik dalších nových stanic a tak se log plní novými QSO. Stanovený cíl 144 QSO se zřejmě podaří lehce splnit a tak se ukládám ke spánku okolo 03 UTC. Ráno vstávám a jelikož je stanovená kvóta téměř splněna, jdu dělat nějakou užitečnou práci kolem baráku. Tentokrát je to natírání plotu, než bude zase venku vedro. Pak jen v pauzách mezi zasycháním barvy odskočím dvakrát k rádiu naplnit cíl, což se daří po 12. hodině spojením s OK5T.

Závěrem konstatování, že závodění s malým výkonem a z nadmořské výšky okolo 300m je dnes opravdu velmi náročné. Možná by stálo za to se vybičovat k nějakému závodu s plným nasazením, aby bylo zřejmé kolik se toho dá udělat. Podle výsledku za cca 8 hodin závodění si myslím, že okolo 250-300 QSO by se reálně dalo s danou sestavou udělat. Dále musím konstatovat, že oproti stanicím s velkými výkony které dělaly problém spíše díky fyzikálním zákonům se na pásmu nacházelo i několik stanic s výkonem menším až malým a přitom jejich signály byly daleko širší. Jedna stanice zvláště při CW produkovala i s výkonem řádově do 100W signál po celém pásmu a to si troufám tvrdit že opravdu nebylo závadou na mém přijímači. Závěrem několik obrázků ze statistiky SW VUSC a poděkování všem za QSO a všem gratulace k účasti a výsledkům. Tak snad zase někdy na slyšenou, teď mám anténu již opět na stožáru :-).

zpět