CURRENT MOON PHASE
Aurora:status
E-skip 2m:status
E-skip 4m:status
Geomag:status
logo eme
logo mmmonvhf
Logo-GES

In memoriam RNDr. Daniel Glanc - OK1DIG

ok1dig-EME 2002

Dan se narodil v Libochovicích, v rodině radioamatéra, což zřejmě předurčilo jeho koníčka až do konce života. Byl velmi aktivním radioamatérem s mnoha oblastmi zájmu, kdysi jsem si z něj dělal legraci, že je širokospektrální od 160 m až po 3 cm. K používaným pásmům nedávno přibylo i 70MHz. Ovšem spektrum měl široké i z jiných hledisek, od telegrafie přes fone a RTTY k moderním digitálním druhům provozu a od běžných druhů šíření přes meteor scatter až k EME.

V roce 1981 Dan reprezentoval ČSSR v soutěži VKV-36 v bývalém SSSR, kde naše družstvo skončilo na 3.místě. Do roku 1989 velmi aktivně pracoval v reprezentačním družstvu OK5VHF. Od roku 1986 drží dodnes platný rekord v IARU REGION 1. UHF/SHF Contestu, zajímavostí je že tehdy použitý koncový stupeň s 2×HT323 fungoval ještě po roce 2000. Na přelomu tisíciletí se Daniel postupně dal na EME, včetně významného podílu na přípravě a průběhu mezinárodní EME konference v Praze 2002. Rekreačně fyzickou aktivitou se mu stala SOTA, ovšem s tím, že opět exceloval, v roce 2012 měl nejvíce aktivací na světě. Dan se také, opět s výbornými výsledky, účastnil velkých i malých KV závodů, lokálních i mezinárodních. V posledních letech se Dan i přes svou nemoc pustil do budování 6 m a 4m pásma, vypustil balón s 80 m majákem Hrdobec1 a také se trochu vrátil k EME, kde se mu loni povedlo m.j i první spojení OK-3DA. Ještě na podzim zvítězil v A1 Contestu.

Během let vybudoval Dan kromě prvotřídního závodního pracoviště i rozsáhlou anténní farmu od 4×5WL pro 2 m, 6,5 m parabolu pro 70 cm EME až po směrovky a poslechové antény pro KV, bohužel rozdělanou soustavu křížových antén pro EME již nedokončí.

Za rodinu a přátele Martin OK1VHH

2m-array-nahled

2m array

dan-damien-jean-claude-nahled

6m dish

eme2002-priprava-nahled

EME 2002 příprava

dig-house-nahled

Návštěva u Glanců

new-shack-nahled

New shack

ok1dig-hamsack-nahled

OK1DIG in Shack