Jak jsem slíbil již někdy dávno v historii tohoto webu, dokončil jsem výrobu portable stativu s řízením v Elevaci a Azimutu pro EME provoz v pásmech 10 a 24 GHz. Základním požadavkem byla maximální přesnost směrování, mikropusv pro nalezení maxima šumu Slunce a Měsíce a robustnost systému. Jak se mi věc podařila můžete vidět v pokračování, kde je několik informací k obrázkům. Teď ještě zbývá dokončit mechaniku TRV pro 24 GHz II. generace a provést test EME spojení. Jak jsem slíbil, detailní prezentaci připravím na EME a MW seminář na Třech Studních v roce 2019.
73! Zdeněk OK1DFC
Jak jsem již psal v minulosti na webu, pokus o EME provoz v pásmu 24 GHz mě donutil vyřešit solidní stativ a otoč v azimutu a elevaci pro moji 180cm parabolu, kterou vozím po expedicích. Hlavní problém při prvním testu bylo směrování. Našel jsem sice šum Slunce, ale směrování bylo tak kriticky ostré, že při rychlostech otáčení původního stativu, který je vidět na obrázku č.1 společně s novým stativem, nebylo možno nastavit maximum. Díky rychlosti pohybu jsem maximum vždycky přejel. Další problém byly mechanické vůle, které jsou na spodních pásmech zanedbatelné, ale pro 24 GHz se již nehodí. Shrnu tedy požadavky na takovýto pohon.
Stativ jsem tedy nevyráběl, i když konstrukce použitá pro stativ na spodní pásma by zcela určitě vyhověla. Jenže tento stativ musím montovat a nový bych musel vyrábět, kdežto použitý stativ je inkurantní masivní duralový stativ používaný pro mikrovlnné linky. Výhoda je mikroposuvný šroub pro jemnou adjustaci elevace a azimutu. Pro ustavení v rovině jsem použil bublinkovou vodováhu s velkým rozlišením, která je instalovaná na rovině stativu. Obrázky 8 a 9.
Převodovky jsou kombinací dvou převodovek s globoidním šnekem, kde je trvale v záběru 7 zubů. Vůle udávaná výrobcem 0,03° se po testech zatím neprojevila, ale určitě tam nějaká bude .Převodovky jsou vybaveny motorem 24V s planetovou převodovkou. Nebudu tady zabíhat do podrobností, detaily budou v prezentaci. Motory při plné zátěži kroutícím momentem 1000 Nm berou 1,2A DC při 24V. Z toho plyne, že převodovka moji parabolu včetně transvertoru zvedne hravě i bez protizávaží, jelikož jsem schopen vytvořit v nulové elevaci moment 480Nm pouhých, a tento moment se se zvyšující elevací samozřejmě snižuje. Prozatím to používám takto, ale jelikož strojařské srdce nedovolí, přeci jenom nějakou protiváhu zajistím. Už jenom proto, aby byl pohyb hladký a motor nemusel pracovat na plný výkon. Určitě bude možné takovouto pohonnou jednotku AZ/EL použít i pro větší síťované antény do průměru 3m.
Převodovka pro azimut je ve spodní části vybavena podstavcem, ve kterém je ukryto čidlo MAB25. Obrázky 7 a 4. Elevační převodovka je vybavena inklinometrem od firmy POSITAL. Doplnění systému OE5JFL a destičku na propojení čidel jsem již poslal Hannesovi OE5JFL a ten to umístil na jeho web s kontrolerem, nebudu zde dublovat jeho stránky, odkaz je na kliknuti jeho značky.
Systém jehož detaily můžete vidět na dalších obrázcích zde, funguje dobře. Již dva dny to trápím směrováním na Sluníčko při těch teplotách které vládnou dnešním dnům včetně kontorleru který je rovněž na terase se systémem. Doufám, že se mi podaří příští týden dokončit mechaniku nového TRV pro 24 GHz a zkusím první spojení v tomto pásmu.
Přeji všem hodně úspěchů, pokud se pustíte do podobných experimentů a budu se těšit případně na slyšenou.
Galerie: EME2018-PE1CHQ-gallery
2018-08-18-20-59-03
Galerie: Seminář 2003
No nedopadlo to špatně
Galerie: Seminář 2017 - Milan OK2IMH
Galerie: Seminář 2018 - od Milana OK2IMH
Galerie: Seminář 2003
Jarda s Lexou
Galerie: Seminář 2015 - Milan OK2IMH
Galerie: Seminář 2017 - Milan OK2IMH
Galerie: Seminář 2015 - Milan OK2IMH
Galerie: Diplomy ARRL
Galerie: Seminář 2017 - Henryk SP6GWN
Galerie: Diplomy EU EME (REF/DUBUS)
Galerie: Seminář 2014 - Milan OK2IMH
Poháry za MČR
Galerie: Seminář 2016 - Milan OK2IMH
Seminář 2016-62
Galerie: Seminář 2018 - poslal Henryk SP6GWN
Galerie: Diplomy EU EME (REF/DUBUS)