CURRENT MOON PHASE
Aurora:status
E-skip 2m:status
E-skip 4m:status
Geomag:status
logo eme
logo mmmonvhf
Logo-GES

9 cm u OK1CS nově

Datum: 4. 5. 2017 (Od:OK1AXH)
ok1cs-dish9cm-nahled

OK1CS anténa na 9cm

ok1cs-feed-nahled

OK1CS 9 cm RIG v ohnisku


Emil OK1CS poslal zprávu o svém novém pásmu a 9 cm DUBUS Contestu pro EME okno Franty OK1CA. Tady se na tom přiživujeme. (Díky Emile a Franto)

Ahoj přátelé.
Posílám pár informací o novém pásmu, které jsem po dvouletém souboji konečně udolal.
Na mezifrekvenci 28 Mhz je sdr transceiver SunSDR2, transvertor na 432 Mhz, poté hejno kabelů na střechu, transvertor DB6NT na 3400 Mhz, LNA DB6NT a PA od Jorga DF1SR, z kterého mi leze něco okolo 60W do duálního ozařovače. Ten jsem vytvořil přepočtením rozměrů ozařovače dle N2UO který s úspěchem používám na 23cm a nyní i na 9cm.Vše končí mou drátovou parabolou 4,5m.
Poslední článek-má parabola, je asi nejslabší z celého řetězce.
Na 23cm se zdálo vše v pohodě, ale tady se projevují konstrukční nepřesnosti a hlavně vakl v převodech ruského rotátoru a nedostatečná tuhost celé soustavy.
Všechno se projevilo hlavně druhý den Dubus contestu, kdy byl silný vítr který lomcoval anténou. To se projevilo díky úzkému vyzařovacímu úhlu tak, že slabší stanice jsem slyšel/neslyšel podle toho jak se anténa hnula, doleva-doprava, ale i různě nahoru dolů a podle toho jak vše propružilo. Provizorně jsem parabolu předepjal dlouhým „gumycukem“ což trochu pomohlo, ale stejně to na slabé stanice nestačilo.
No námětů na novou konstrukci i parabolu je spoustu.
Den před závodem jsem začal poslouchat své odrazy od měsíce, což mě naplnilo optimizmem. V sobotu ráno jsem se vrhnul do závodu. Nadšení mě ráno trochu opustilo, protože šum v nízkých úhlech bylo mnohem větší než na 23cm. Dále mě dlouho trvalo než jsem se trochu naučil poslouchat slabé signály, které jsou výrazně hůř čitelné, než na 23cm. První co jsem viděl na sdr byl signál OK1KIR ale nedovolal jsem se, protože jsem trubka a volal jsem je na tropo signálu. Hihi
První QSO bylo tedy s HB9Q, následovali OK1KIR, ES5PC, PA3DZL, OF2DG, G3LTF, DL1YMK, G4CCH, DF3RU, OK1CA, OH1LRY, OZ6OL, OK1KKD, S53MM, SP6OPN, K2UYH, WB2BYP, WA6PY, PA0BAT, KL6M, VE6TA. Celkem 21 spojení.
Ještě jsem poslouchal S59DCD, LZ1DX, 9A5AA, VE4MA, SP3XBO. Těšil jsem se, že druhý den ještě něco přibude, ale díky větru jsem to vzdal a ujel na chatu za rodinou.

Celkově jsem byl prvním závodem na 9cm nadšen. A jsem velmi rád, že se podařilo pásmo 9 cm zprovoznit. Velký dík za to patří Frantovi OK1CA, který na rozchození zařízení měl zásadní podíl. Ale i všem co na setkání Tři Studně vydrželi mé tupé dotazy, OK1DFC, kolektiv OK1KIR, SP6GWN, DF1SR a další.

To je ode mne vše.
Mějte se krásně 73 Emil OK1CS