CURRENT MOON PHASE
Aurora:status
E-skip 2m:status
E-skip 4m:status
Geomag:status
logo eme
logo mmmonvhf
Logo-GES

ARI EME kontest 2020 - podzimní část u OK1CA

Datum: 21. 9. 2020 (Od:OK1DFC)
  • O své účinkování v podzimní části ARI kontestu se podělil Franta OK1CA. Františku TNX info a congrats !!

V uplynulém víkendu jsem se zúčastnil A.R.I. EME Contestu, v sobotu v pásmu 23 cm a v neděli v pásmu 3cm. Na 23 cm jsem si zařízení připravil již v pátek, a protože bylo dost času a jasné klidné počasí, věnoval jsem se měření různých radiových zdrojů. Všechny další údaje jsou měřeny proti klidné obloze. Šum slunce jsem měřil 20,7 dB (SFU 69,7) a šum měsíce 1,15 dB. Další radiové zdroje, které jsem ten den viděl byly: Cassiopeia A 1,6 dB, Sagittarius 1 db a Taurus 0,9 dB. A právě Taurus je zajímavý radiový zdroj z oblasti krabí mlhoviny vzdálené přes 6500 světelných let. Je to asi ten nejvzdálenější DX, který je možno amatérskými prostředky pozorovat. Používám LNA G4DDK, vlastní NF LNA jsem kdysi měřil 0,37 dB a 10m mesh parabolu. Vše bylo v pohodě, a když jsem odpoledne začal zkoušet zařízení, začal se měnit šum při příjmu, až spadnul na minimum úplně. Používám TRX DB6NT a hlavně u starších kusů odcházela PIN dioda přepínající příjem, útlum RX cesty je potom o cca 20dB nižší. Nestalo se mi to už léta a vzhledem k tomu, že jsem potřebnou PIN diodu neměl, musel jsem ji vyndat z TRX pro 9 cm. Pak už vše fungovalo bez problémů.

V sobotu jsem byl QRV jen v prvé polovině EME okna, asi prvních 6 hodin. Aktivita byla slušná a udělal jsem celkem 39 QSO. Provozem CW to bylo 23 QSO, nová stanice pro měl, byl UA6AH # 376 a provozem JT65c jsem udělal 16 QSO a vzhledem k tomu, že jsem digitálem moc nejezdil, byla to řada initiálů: IW8RRF, UA6AH, UA9FAD, DL7UDA, ON4BCV, I77FNW, DL1DWI, ON4QQ, OH3MCK, OM4XA, OK8HAK, LU8ENU, DL3EBJ a SM5DGX {#68}. Výborná byla účast italských stanic, udělal jsem jich celkem 8. Bohužel z OK byli aktivní jen OK1IL a OK8HAK.

V neděli jsem vyjel na 3 cm, a tam jsem udělal celkem 19 QSO. Provozem CW to bylo 9 stanic a k má velké radosti i nová stanice: W3SZ #96 při západu měsíce. Provozem QRA64d jsem dělal 10 stanic initiály: UA4AAV, F5VKQ, IK0HWK a F6BKB {#52}. Byl problém ze zvoleným termínem závodu, při nízké deklinaci měsíce měli problémy např. skandinávské stanice, OH2DG jsem udělal  až když už měl měsíc za stromy a špatně slyšel, SM6CKU to ani nezkoušel.

Podmínky závodu umožnovaly udělat stejnou stanici jak CW tak JT65c. Zatím se to moc nevyužívalo, udělal jsem takové stanice čtyři na 23cm a tři na 3cm. Je to zajímavý závod a použití obou druhů provozu preferuje univerzální stanice. A k dobrému pocitu ze závodu přispělo krásné jasné počasí.