CURRENT MOON PHASE
Aurora:status
E-skip 2m:status
E-skip 4m:status
Geomag:status
logo eme
logo mmmonvhf
Logo-GES

České rekordní QSO na 76 GHz

Datum: 8. 7. 2014 (Od:OK1AXH)

České rekordní QSO na 76 GHz
Rekordních 76 GHz mezi OK2M a OK1KAD

Zdeněk OK3RM: posílám jen krátkou zmínku o tom, že o letošním jubilejním Polním dnu se podařilo po mnoha neúspěšných pokusech konečně CW QSO mezi OK2M a OK1KAD na 76GHz, oboustranně za 559, čímže se podařilo překonat dosavadní národní rekord. Sice jen o pár km, ale ustanovili jsme tak nový rekord na vzdálenost 106km.

Na obou stranách použito zařízení sestavené z modulů od Aleše OK1FPC. Paraboly o průměru 32cm dodal Saša OK1UEI a oběma zařízením vdechnul následně život a nacpal je do krabic a zprovoznil Zdeněk OK3RM.

Pokusům předcházel měřící a kontrolní den na Krašově, kde jsme se sešli s Luďkem OK7RB a vyzkoušeli a nastavili zařízení a následně Luděk přejel do JO60RB a na vzdálenost 30km jsme jemně donastavili ozařovače a sladili si kmitočty. Pokračovali jsme pak o MW závodě spojením na vzdálenost 60km, kde díky kontrolnímu dni bylo QSO uskutečněno naprosto bez problémů na SSB.
Congrats všem!!! (Díky za zprávu Zdeňku)

 
O Polním dnu už jsme měli otestováno a tak znovu QSO na vzdálenost 60m proběhlo bez problémů a tak se Luděk přesunul na Klínovec, protože byl patřičně nažhaven, jestli se to konečně podaří.
 
Na Klínovci jsme začali na 47GHz, kde na jedné straně byl otočný zesilovač a na straně druhé jen samotný mixer. Sice to bylo slabší, ale na SSB naprosto v pohodě a tak jsme přešli na 76GHz.
 
Než jsem si stačil dojít udělat kafe, už se hlásil Luděk, že slyší náš maják a můžeme jít na to. Mezitím to vyvolalo na Klínovci takový poprask, že kdo měl nějaký telefon s možností něco nahrát, tak každý to chtěl mít nahrané a jeden přes druhého se snažili mít pro sebe ukořistěnou nahrávku signálu na 106km. Každý chtěl bý tu toho.
 
Nicméně po uklidnění jsme se na CW udělali za neustálého doladění TRXů, protože OCXO neustále cestovalo na obou stranách. Na straně OK2M byli u zařízení Láďa OK1USW a Zdeněk OK3RM a na straně OK1KAD pak Luděk OK7RB a Jirka OK7RA.
 
Nadšení nebralo konce a euforie z tohoto QSO, na které jsme čekali prakticky 3 roky byla tak obrovská, že až do konce závodu se nemluvilo o ničem jiném a ještě dlouho po skončení závodu jsme žhavili telefony a sdělovali si své dojmy z tohoto pokusu, který tentokrát vyšel.
 
Zdeněk OK3RM
 
(Na druhém obrázku je Zdeněk OK3RM při závěrečném rrr)