Tento víkend jsem provedl test příjmu finální verze EME TRV pro pásmo 24 GHz. Počáteční výsledky byly na ručník do ringu. Zkušenost z pásma 10 GHz velela vydržet a po sobotní a nedělní práci na zlepšení přijímacích parametrů a hledání chybějících decibelů se nakonec zadařilo. Ze systému jsem ve stávající konfiguraci vymáčknul asi maximum a možné zlepšení může nastat po výměně LNA, který dostanu tento víkend v Holandsku. Stávající LNA má 1,6dB N/F, nový by měl mít 1,1dB N/F. O možném zlepšení budu informovat zde. Několik obrázků a technických dat v pokračování. Ve středu ráno odjíždím do PA0 na EME konferenci a pokusím se poslat průběžně nějaké informace.
73! Zdeněk OK1DFC
Jelikož se podařilo dokončit nový stativ a točení, viz níže, mohl jsem přistoupit k dokončení TRV a testu přijímací strany zařízení. V sobotu jsem dokončil ještě nezbytné úpravy kabeláže a TRV, který je mechanicky opět konstruován pro použití v ohnisku paraboly. Jedná se o stejné mechanické řešení, které používám u TRV od 9 do 3cm. Nejprve jsem doma otestoval poslech na tropo majáku. Vše fungovalo normálně a tak jsem tedy TRV instaloval v parabole. To bylo tak všechno, co jsem v sobotu do večera stihnul. Nějak s přibývajícím věkem stíhám za stejný čas stále méně věcí . Udělal jsem tedy ještě několik měření šumu Země s velmi neuspokojivým výsledkem a rozhodnul se nechat další práce až na neděli ráno. V neděli jsem se dostal k zařízení až kolem poledne. Teplota venku na terase dosahovala hodnoty okolo 36°C a musel jsem tedy dělat přestávky, protože bylo vedro k nevydržení. Pár studených sprch to ale vyřešilo a tak jsem asi 50× spustil TRV do polohy 0°elevace a otočil zpět ke Slunci. Než budu pokračovat, připomenu, že lambda/4 na tomto pásmu je 4mm. Posuvy TRV a límce na feedu jsem tedy musel řešit za pomoci posuvného měřítka s digitální stupnicí (stále hůř vidím na malá čísílka
) Protože je parabola opravdu velmi přesná, milimetrový posuv znamenal změny hodnot. Udělal jsem si tedy tabulky a psal, měřil, sprchoval se, měřil, montoval, soustružil, měřil atd. atd. Večer jsem se konečně dobral k obstojné hodnotě CS/G – poměru šumu studené oblohy k zemi a šumu Měsíce. Slunce jsem již nestihnul, zapadnulo za barák souseda. Výsledky CS/G a šum Měsíce již ale
naznačovaly, že zařízení poslouchá obstojně. Nechal jsem tedy další měření na pondělní ráno a změřil šum Slunce až dnes.
Celkově naměřené výsledky: CS/G 2,8dB, šum Měsíce 1,6dB a šum Slunce 9,6dB. Celkově velká spokojenost. Pro porovnání jaké výsledky dosahují jiné stanice je zde odkaz na tabulku PA0EHG. Graf měření šumu Země a Slunce je na přiložených obrázcích 1 a 2.
Také jsem psal, že udělám vyvažovací rameno pro naklápění paraboly, to vidíte na obrázku 3 včetně 15kg protizávaží. Další obrázky ukazují TRV zevnitř, včetně jeho instalace v ohnisku paraboly. Teď ještě zbývá nastavit Magic „T“ pro sfázování obou konců. Každý z nich dává 8W výkonu a Mirek OK2AQ přislíbil pomoc s touto operací, která je bez sofistikovaného měřicího pracoviště neřešitelná. Jakmile bude výkon na feedu, pokusím se udělat nějaké kontrolní spojení. Zatím vše. Pokud jste dočetli až sem, díky za přečtení a doufám, že ve vás takovýto příspěvek vyvolá touhu něco takového zkoušet. 73 všem a klidný zbytek léta!
Galerie: Diplomy ARRL
Galerie: Seminář 2019 od OK1DST
Galerie: Seminář 2019 od SP2HMR
Galerie: Frenštát 2016
Galerie: Seminář 2018 - poslal Henryk SP6GWN
Galerie: Seminář 2014 - Milan OK2IMH
Tonda OK2VMC, Petr OK2ULQ, Pavel OK2PMU
Galerie: Seminář 2015 - Henryk SP6GWN
Galerie: Seminář 2014 - Petr OK1AXH
Maják ON0EME
Galerie: Seminář 2015 - Milan OK2IMH
Galerie: Seminář 2010
Galerie: Seminář 2019 od SP2HMR
Galerie: Seminář 2003
Úspěchy roku 2002
Galerie: Seminář 2019 od SP2HMR
Galerie: UHF Contest 1996
Jedinná anténa na 70cm
Galerie: Seminář 2015 - Henryk SP6GWN
Galerie: Seminář 2016 - Milan OK2IMH
Seminář 2016-140
Galerie: Seminář 2004
Galerie: Seminář 2017 - Milan OK2IMH
Galerie: Síň slávy OK-VHF clubu
OK1VR Zbyněk
Galerie: Diplomy EU EME (REF/DUBUS)