OK-VHF club

VHF Aurora:status
E-skip 2 m:status
E-skip 4 m:status
Solar X-rays:status
Geomag.Field:status
CURRENT MOON PHASE
Nejnovější ceny:
NOVINKY-AKCE-VÝPRODEJ

Logo-GES

 
 27th EME & Microwave seminar – Hotel Horník – Tři Studně 6th – 8th April 2018  CZ   EN  version
 

EME DUBUS 10 GHz u OK1DFC

(Od: OK1DFC Téma: EME závody Zveřejněno: 9. 5. 2016)

EME DUBUS 10 GHz u OK1DFC
TRV 3cm a 180cm parabola

 

 

Během nedělního okna EME DUBUS kontestu 10 GHz jsem dělal několik pokusů s příjmem EME provozu v pásmu 10 GHz a testoval nový TRV.

Jelikož jsem byl během týdne mimo a v sobotu jsem měl již dloho dopředu zablokovánu pro jinou akci, dostal jsem se k EME až v nedělní ráno. Vstal jsem tedy za kuropění a začal na terase montovat portablovou sestavu pro EME expedice. Vše šlo relativně hladce a tak jsem již hodinu po východu Měsíce poslouchal na pásmu. Zvláštní bylo že mi Měsíc pořád utíkal z vyzařovacího úhlu antény a tak jsem strávil dost času rektifikací na Slunce. Tato výhoda však po západu Slunce zmizela a tak jsem již neměl šanci Měsíc najít. Teprve po hlubším zkoumání v čem je problém jsem zjistil, že mám v trakeru ještě stále souřadnice z polské expedice na 9cm v srpnu. No prostě „fatal error“. Přesto se podařila dvě pěkná spojení s OK1KIR –14/-15dB a OZ1LRP –14/-19dB. OZ1LRP byl rovněž nový DXCC do sbírky. Jelikož mi to nedalo, měřil jsem ještě šum Země, to bylo proti obloze 5,2dB a Slunce 9dB. Potom jsem ještě v pondělí ráno testoval zařízení a na pásmu jsem našel Charlieho G3WDG –14/-12dB provozem JT4F a UA4HTS –14/-19dB. Nově sestavený TRV na 3cm tedy pracuje spolehlivě. Jako klíčové se ukázalo, že oscilátory TRV a TRXu jsou pověšeny na GPS normál 10 MHz a při spojení s G3WDG jsem byl jen 15 Hz od dohodnutého kmitočtu. Ještě se ukázala řada dalších drobností, které si zaslouží doladit před budoucí expedicí v pásmu 3cm. Když už jsem měl parabolu na stativu, otestoval jsem i 9cm. Naměřené parametry ukazují, že „solid dish“ o průměru 180cm je srovnatelný s parabolou 3,2m s pletivem, kterou jsem měl loňského roku v Polsku. No zase jedna zkušenost navíc. Pokud najdu nějaký volný čas, ještě zkusím 6cm, abych měl jistotu že vše pracuje normálně i na tomto pásmu. Závěrem několik obrázků. 

Parabola 180cm s TRV 3cm v ohnisku – Nový typ držáku TRV pro snadnější transport a manipulaci – Pohled na feed a TRV 3cm v ohnisku – 9cm TRV v ohnisku – Celkový pohled na parabolu se stativem a TRV 9cm

73! Zdeněk OK1DFC