CURRENT MOON PHASE
Aurora:status
E-skip 2m:status
E-skip 4m:status
Geomag:status
logo eme
logo mmmonvhf
Logo-GES

EME DUBUS 9cm a 24 GHz aktivita u OK1DFC

Datum: 10. 3. 2020 (Od:OK1DFC)

EME DUBUS 9cm a 24 GHz aktivita u OK1DFC
Měsíc přes okraj paraboly - 9cm

 

 

Podle plánu jsem se zúčastnil EME DUBUS CW kontestu 3,4 GHz a rovněž 24 GHz mikrovlnné aktivity v neděli a pondělí. Více informací, nějaké obrázky v pokračování příspěvku.

Po delší pauze v aktivitě na EME jsem podle plánu vyjel v EME kontestu organizovaném časopisem DUBUS. Na tento víkend připadnulo pásmo 3,4 GHz a ještě byla naplánována aktivita v pásmu 24 GHz, jelikož předpověď podmínek pro toto pásmo byla skvělá. Jelikož mám prozatím stále jen 2,4m offsetku, nečekal jsem od závodu nic velkého, těšil jsem se však, že si ale udělám pár pěkných spojení. První sobotní část, asi 3 hodiny od začátku až do západu Měsíce, jsem udělal jen 2 QSO. Ne že by na pásmu nikdo nebyl, ale 40W a malá anténa není na volání CQ a také dovolat se na stanice, které volají další silnější stanice byl problém. Nechal jsem tedy závod závodem a poslouchal co se na pásmu děje. Jasně nejsilnější stanicí byl Franta OK1CA, následovaný K2UYH, PA3DZL a SA6BUN. V sobotu po východu Měsíce, jsem našel řadu stanic volat CQ a nikdo je již nevolal. Postupně jsem procházel pásmo a vybíral stanice, které se dali udělat. Skončil jsem tedy se 13CW QSO a ještě našel na JT65C dvě nové stanice z USA. Kromě stanic v deníku jsem slyšel ještě asi 7 dalších, kterých jsem se ale nedovolal, nebo jen několikrát slyšel jako odpověď QRZ. V neděli jsem přestrojil na 24 GHz. Šum Slunce 11,5dB a Měsíc 1,8dB. Po východu jsem udělal jako první OK1KIR a pokračoval s OK1CA jako novým initálem #3 JT. Dále jsem dělal PA0BAT #4JT, OZ1LPR #5JT a OZ1FF #6JT s pěkným signálem. Při malém spreadu, jsem ještě s OK1KIR udělali CW spojení. OK1KIR hráli 559 na reproduktor #1CW. Velmi pěkný signál. Zkoušel jsem ještě spojení s CT1BYM, jeho 4W a 180cm je na mě již moc málo. Domluvili jsme tedy sked na pondělí, kdy měl být spread jen 20 Hz. Bohužel ani v pondělí spojení neprošlo, i když mě Miguel několikrát dekódoval. V pondělí večer jsem tedy zabalil a skončil na nějaký čas s vysíláním. Musím předělat několik drobností na parabole a zahájit stavbu nové velké antény. Budu se s vámi těšit rovněž na viděnou na EME a MW semináři na Medlově, viz pozvánka na seminář. 73 všem a na slyšenou via Moon.

Několik obrázků a print screenů.

K print screenům jeden komentář. Signál od OK1KIR je s velmi malým spreadem signálu v úrovni několik Hz. Je rovněž vidět Doppleroský posuv na signálu a jak jejich TS790 po 20 Hz dolaďuje automaticky kmitočet. Takovýto signál je paradoxně nemožné dekódovat a je potřeba počkat až se signál spreadem „rozmázne“. Ačkoliv byla úroveň signálu vynikající, dekódování prostě nefungovalo. Druhý obrázek je od PA0BAT který má FT847 a jeho TRX není kmitočtově stabilní, viz posuv kmitočtu v čase, ačkoliv používá CFOM mode ve WSJT-X. Jako poslední je velmi silný signál od W5LUA. 100W výkonu a stabilní kmitočet je jasně vidět :-)