CURRENT MOON PHASE
Aurora:status
E-skip 2m:status
E-skip 4m:status
Geomag:status
logo eme
logo mmmonvhf
Logo-GES

EME zprávy od OK1CA

Datum: 25. 3. 2020 (Od:OK1DFC)
  • Ahoj Zdeňku, posílám informaci pro web, kopie QSL a fota antén. TNX info Franto !!!

Včera jsem dostal tři QSL lístky za EME spojení od amerických stanic, a každé spojení je svým způsobem zajímavé. 

QSL od WA9FWD je za spojení v pásmu 3cm a je to již šesté pásmo na kterém jsem s Johnem EME pracoval. Od pásma 70 cm, kdy jsme udělali spojení v roce 1994, až po pásmo 3cm byla všechna spojení provozem CW random. A to jsou spojení, které mám na EME nejraději. Za zmínku stojí ještě anténa WA9FWD, je to home made drátěná parabola 3,7m, na snímku je se zařízením pro pásmo 6cm. 

O víkendu kdy proběhnul DUBUS EME Contest v pásmu 9cm jsem udělal dvě americké stanice provozem JT65c. Spojení s KD3UY proběhlo velmi snadno, já jsem dekódoval Roberta -13DB a Robert mě dokonce -1DB. Vzhledem k tomu, že neovládá CW, navrhnul mi test SSB. Oba jsme se navzájem slabě slyšeli, ale na výměnu reportů to nebylo. Přesto mě potěšila snaha zkusit něco jiného, než se jen spokojit se snadnějším digitálním spojení.

KN0WS  s provozem EME na mikrovlnách začíná a má radost z každého spojení. Dělal jsem ho již na pásmech 23, 13 a 3cm. Carl používá 1,8m offset parabolu a může pracovat pouze v azimutu 83º a 193º a minimu elevace 22º. Tím se mu značně zkracuje čas na EME spojení. Na obrázku je vidět jak se dá výhodně u offsetové paraboly umístit zařízení na držák ozařovače, aniž by to ovlivňovalo vyzařovací úhel. Je to kompletní transvertor s SSPA 50W.

Závěrem několik obrázků