CURRENT MOON PHASE
Aurora:status
E-skip 2m:status
E-skip 4m:status
Geomag:status
logo eme
logo mmmonvhf
Logo-GES

Expedice 4U1ITU u OK1CA

Datum: 28. 9. 2018 (Od:OK1AXH)
  • Pondělí 24.září: V noci přešla studená fronta a přes den ještě hodně foukalo. Ozařovač pro pásmo 70cm v 10m parabole jsem instaloval mezi dvěmi dešťovými frontami, kdy se trochu uklidnil vítr. Když jsem si myslel, že mám vše připraveno, přečetl jsem si v cca 17 SLEČ, že Zdeněk vhledem k silnému větru v Ženevě bude QRV na 9cm s malou parabolou. Za další hodinu jsem vyměnil ozařovače v anténě a instaloval zařízení na 9cm. Zdeňka jsem udělal jako jeho první spojení provozem JT4F a je to první QSO OK-4U1 v pásmu 9cm.
    Další dny jsou v pokračování…

 

  • Úterý 25.září: Po poledni jsem znovu nainstaloval zařízení pro pásmo 70cm. Když jsem zkoušel SSPA dvakrát někde silně plesklo. Nebylo to bohudík v SSPA, ale ve zdroji mého letitého PC, který používám pro všechny provozní věci. To by tolik nevadilo, nahradil jsem PC záložním notebookem, ale zjistil jsem, že přes USB port odešlo též SDR. Vypálena, doslovně, je cesta od USB portu včetně dvou IO. Nahradil jsem to mým novým SDRplay. V první hodině provozu 4U1ITU, jsem je dekódoval jen občas, měl jsem v jejich spektru hvizd. Ten se bohudík časem posunul kmitočtově výše a pak jsem 4U1ITU na 70cm udělal bez problémů. V mezičase jsem si udělal novou stanici v pásmu 70cm G0JLO, který je ortodoxní telegrafista, jaká to výjimka v dnešní době na EME.
  • Středa 26 září: Instalace zařízení na 23cm proběhla bez problémů. Signál od Zdeňka byl velmi silný a tak byl jen problém se s mými 200W dovolat, což se asi po jedné a půl hodině podařilo. Byly to úžasné pileupy a bylo dobře vidět kolik stanic na 23cm disponuje velkými výkony.
  • Čtvrtek 27. září: Zdeněk naplánoval 24GHz, případně 10GHz. Tato změna pásem mi problémy nedělá. Nainstaloval jsem 24GHz odpoledne, vše se zdálo v pořádku. Bylo úplně jasno a i nízká relativní vlhkost, ta po západu slunce začala stoupat. Zdeněk začal pokusy na 24GHz provozem QRA64DOK1KIR, ty jsem dekódoval -15, ale Zdeňka ne. Situace se opakovala při spojení 4U1ITUG3WDG . Zaznamenal jsem několik sekvencí s úrovní -22, ale zprávu jsem nedekódoval. Signál 1kHz od Zdeňka, jsem měl velice slabý. Postupem času se zvyšoval spread signálu, a tak jsem usoudil, že jsem bez šance na spojení na 24GHz a nainstaloval zařízení pro pásmo 10GHz. Když se tam Zdeněk po 23 UT přeladil, udělal jsem ho snadno provozem QRA64D při reportech -10/-10 a pak i CW za 559/539. V mezičase jsem ještě udělal OK2AQ QRA64D a F1PYR CW.
  • Tím moje aktivita při expedici 4U1ITU skončila, v pátek jsem se vrátil do Prahy, protože v sobotu vdávám dceru. Přeji Zdeňkovi ještě hodně spojení pod značkou 4U1ITU. (Blahopřeji Franto a děkujeme za zprávu)