CURRENT MOON PHASE
Aurora:status
E-skip 2m:status
E-skip 4m:status
Geomag:status
logo eme
logo mmmonvhf
Logo-GES

Expedice VK7MO - potíže, řešení...

Datum: 20. 8. 2017 (Od:OK1AXH)
  • Tohle poslal Tonda OK1DAI 18.8. ráno.
    Rex má letos smůlu. Napřed kvůli servisování auta vyjel do Darwinu PH57 kde když dělal spojení s W5LUA ho federální policie předvedla na stanici. Vybral si místo blízko letiště kde pár dnů předtím odvrátili teroristický útok. Zakázali mu na takových místech v noci pracovat.
    Na dalším místě mu chtěli vykrást auto. Hlučný alarm ho zachránil, ale se zasklením rozbitého okénka strávil 2 dny a najezdil mnoho km.
    Dnes v noci pracoval na 2 místech a na třetím místě, při spojení s námi praskla noha stativu a upadlo to. Takže bude řešit jak to opravit. Bohužel na OH pole vůbec nedošlo. Otázkou je co se ještě poškodilo při tom pádu.. Takže uvidíme co bude dál…
    No a co jsme viděli (slyšeli) je v pokračování…

Informace, jak je Rex postupně posílal.

Ahoj všichni (18.8.2017 14:34)
Dnes měl Mr. Murphy svůj velký den!

broken-tripod-nahled


Byl jsem pouhých 15 metrů a hodinu času od dosažení OH pole, které je hlavním důvodem pro celou tuto výpravu když povolila jedna ze svorek na noze stativu ovládaných červenými plastovými pákami, stativ se rozbalancoval a spadl. Rozlomil se hliníkový odlitek jak je vidět na obrázku.Červená ramena páky jsou mírně mimo střed, a tím zvyšují tlak na svorku při otáčení. Mají také ploché místo, které zajišťuje, že zůstanou zamčené. Toto místo je stále na všech nohách, ale z nějakého důvodu jedna svorka nebyla správně umístěna na plochém místě a tudíž nebyla řádně zajištěna. Teď jsem si všiml, že v posledních několika dnech, když jsem stativ ukládal zpět do auta, jedna noha vyklouzla a zdá se, že to musela být ta, kde ploché místo správně nesedělo. Ale když jsem to stavěl, cítil jsem, že to je zamčené. Tak jsem trochu rozčilený, že jsem si nevšímal důvodů, proč jedna noha vyklouzla.

bent-feed-nahledNavíc se také ohnul vlnovod.

Právě jsem se vrátil z Port Hedlandu (přes 300 km cestování) s novým stativem, i když to není celý příběh. Zatím nevím, kdy budu znovu QRV a dnes bude opravný den.

new-tripod-nahled


V Port Hedlandu jsem nesehnal přesně stejný stativ. Doufal jsem, že jednoduše nahradím nohu stativu, když je hlava stativu vyvrtána a na ní připevněna hliníková deska pro montáž AZ / EL držáku. Vypadá to, že zatímco nový stativ má jiný design, zdá se, že nohy se vejdou. Problém, který mám, je to, že ten, kdo utahoval šrouby na novém stativu, to udělal tak dobře, že je v této fázi nemohu povolit. Budu čekat až do rána, abych použil kladivo na klíči a pokusil se je povolit. Zkusil jsem to krátce, ale měl jsem strach, že budu budit sousedy poblíž. Pokud nepovolím šrouby, koupil jsem elektrickou vrtačku, takže mám možnost namontovat desku AZ / EL na nový stativ. Bylo by to lepší, ale opět, žádné vrtání až do rána. Ale celý problém se stativem budu schopen vyřešit.Ahoj všichni (19.8.2017 02:49)
Dobrý pokrok ohledně stativu. Viz obrázek níže:

new-tripod-2-nahled


Opravený stativ. Hlava a montážní deska je připevevněna. Jednotka pro AZ / EL je připojena a není zde žádné ohnuté místo. Otáčení a nastavení AZ i EL je stále hladké. Trochu víc se rozmýšlím jak na 10 GHz hlavu, disk a vlnovod. Nevím jestli se mám pokusit srovnat vlnovod nebo počkat až budu mít přístup do dílny. Do té doby spoléhám na záložní systém s 60 cm anténou. To je komplikované skutečností, že záložní systém musí být kompletně sestaven a rozmontován, aby se dal naložit. Tak či onak bych měl být připraven na zkoušku zítra.No a jak to dopadlo již víme. Obě QSO do lokátoru OG99OH90 se OK1KIR podařila. Jen jako drobnou ukázku toho co nám vlastně Rex předvádí, připojuji mapu s vyznačenými lokátory jeho domácího QTH v Tasmánii, semináře Gippstech v Morwell / Churchill a jeho některých vysílání při letošní expedici. A pro lepší představu vzdáleností pro nás vnitrozemce neuvěřitelných, jsem na mapu také „dolepil“ rozměry ČR ve zhruba stejném měřítku.

vk7mo-2017

Některá místa vysílání VK7MO při DX expedici 2017