CURRENT MOON PHASE
Aurora:status
E-skip 2m:status
E-skip 4m:status
Geomag:status
logo eme
logo mmmonvhf
Logo-GES

IARU VHF Contest z Korčule

Datum: 7. 9. 2017 (Od:OK1AXH)
8ww-2dl-nahled

OK8WW + OK2DL

 

Rišo OK8WW poslal krátký popis s obrázky o tom jak to bylo v letošním VHF Contestu na Korčule JN82IW pod značkou 9A1V (Díky Rišo)

IARU VHF Contest z Korčule

Myšlenka odběhnout IARU VHF Contest z Chorvatska vznikla v našich hlavách někdy na sklonku léta 2016, původně jako společná dovolená rodin OK8WW a OK2DL. V momentu, kdy naše XYL přikývli na akci, navrhli jsme posun termínu na první víkend v září s tím, že si zpříjemníme dovolenou IARU VHF. Prodloužení prázdnin se se zalíbilo hlavně dětem a tak jsme začali „kuť železo za horúca“ a rovnou od diskuzního stolu jsem tehdy telefonicky kontaktoval Mateho 9A4M s otázkou, jestli by nám kluci poskytli zázemí. Okamžitě se chytil a protože z Korčule nešli IARU VHF už od roku 2004, tak se mu myšlenka líbila. Téma jsme otevřeli znova někdy v květnu a věci se dali do pohybu až někdy v červnu. Frekvence Mateho telefonátů se zvyšovala a bylo vidět, že to taky myslí vážně. Po dohodě jsme si rozdělili úkoly, Mate přivezl se Zagrebu svoje antény a kabely a o zbytek jsme se postarali my. Rozhodnutí jet do více směrů nakonec trochu zkomplikovalo náš dovolenkový setup ale vzhledem na strategii závodění z okrajové části evropské VKV aktivity bylo tohle rozhodnutí nezbytné. Nakonec jsme se rozhodli stavět 3 systémy, otočné dvojče 2× 15 element YU7EF, fixný směr 4× 8 element YU7EF na západ a jednu 10 element na jih Itálie.

První schůzka týmu 9A1V se uskutečnila ve čtvrtek večer v Pizzerii Alfa ve Vela Luka. Protože největší antény a stožáry se stavějí u dobré sklenky vína, taky tahle bojová porada neměla jiný průběh. Zhodnotili jsme situaci a usoudili jsme, že nám na stavbu antén bude stačit maximálně 5 hodin a kolem poledne budeme se vším hotovi a „hajdemo kući“. Tak jsme naplánovali stavbu na pátek ráno. Kvůli horku začneme co nejdřív J Živjeli!

Na QTH 9A1V, které se nachází na kopci Hum (376m ASL) nad městem Vela Luka, jsme se potkali v 7:30 jadranského času, tj. někdy mezi 8 – 9 hodinou SEČ. Stavba antén v 36 stupňovém vedru fakt není žádná procházka lesem. Kolem poledne nám bylo zcela jasné, že harmonogram, který vznikal večer u sklenky, nabírá malinký skluz. Ale jak říkaj místní „nema problema“. Odpoledne jsme s Marečkem i navzdory dodržováni pitného režimu (Karlovačko a Ožujsko) pomalu upadali do komatu. Domácí jsou fakt asi víc odolní vůči extrémním teplotám. Zvlášť Branko 9A2KD alias Che Guevara byl neskutečně výkonný člen týmu a klobouk dolu před výkonem, který podával. Strávil snad půl dne na stožárech.

Po dostavění antén jsme hned otestovali antény a udělali první spojení do I, SP, OK a OM s výbornými signály, Michal OK2IGG s 9W a Draho OM3CQF s 5W hráli nádherně. Doufali jsme, že uděláme snad každou stanici z OK a OM.

V sobotu před závodem jsme se zase sešli na QTH ve 12 jadranského času a začali testovat pracoviště. Ale hned první problém byl s centrálou. I když byla dostatečně výkonově dimenzovaná, tak neměla regulaci AVR a v špičkách byl pokles napětí takový, že se některé pulzní zdroje vypínali. Takže jsme jeli jenom na 70% výkonu a vysílali jenom do dvou směrů (poslouchali ze 3 směrů).

Závod jsme začali načas a jenom naši hostitelé mluvili něco o tom, že se blíží nějaká „kiša“. Předpověď počasí a radarové data taky věštili hodně nevlídné počasí. Téměř s počátkem závodu začalo pršet a foukal silný vítr a následující hodiny hodně zdramatizovali průběh závodu. Antény ve větru lítaly ±15 stupňů a bylo nemožné udržet směr. Byli prohnuté jako luk a už jsme se modlili, aby to všechno prožili ve zdraví. Nakonec to odnesla jedna kotva a museli jsme hledat řešení jak zachránit antény. Nová kotva proti směru větru je sice zachránila, ale omezila točení antény mezi 310 až 30 stupni. Tím pádem jsme nemohli točit YU, YO, LZ, SV, Z3 a ZA a taky HB a F. No hezký začátek. Horší bylo to, že s deštěm přišlo i dramatické zhoršení podmínek. Big guns jako OM3W a OM3KII hráli stejně silně jako OM3CQF s 5W den předem. Ale nečekejte, že by pásmo ztichlo. Jo, zmizli stanice, ale hlavně kolem nás ve všech směrech byly bouřky, což bylo slyšet na pásmu, ale hlavně vidět v průběhu celé noci na obloze, kdy se kolem ozývalo hřmění a blýskalo se kolem dokola. No utrpení. My jsme to však nevzdávali.

Slyšet byli jenom stanice tak do 500 km a pak nejsilnější stanice z OK a OM. Tohle trvalo v podstatě až do konce závodu s výjimkou asi dvou hodin v neděli dopoledne, kdy se povedlo několik dlouhých spojení do YO, UR, OK a DL.

Zajímavé bylo sledovat pásmo na SDR. Čisté nic, každé dvě vteřiny byl vidět práskot z nějaký bouřky v okolí. Bylo zřetelně vidět, jak se pásmo otevírá. Zvláštní kapitola byli MS odrazy, které byli zřetelné hlavně na SDR. Každou chvíli se objevily odrazy a bylo vidět na spektru, jak se objevily stanice odrazem od meteoritů. Místy však závodění připomínalo provoz na 23cm ve střední Evropě. Lokální QRM neexistovalo, je to něco úplně jiného jako v OK, kde dvoumetr místy připomíná 40m pásmo o CQWW Contestu. Jen mimochodem, na konci závodu jsme měli v logu jenom 3 stanice do vzdálenosti 100 km!

Závodění na 2m je v téhle oblasti něco úplně jiného než nač jsme zvyklí. Hrozně záleží na podmínkách šíření, a když je příroda proti, tak s tím neudělá nic ani velký výkon ani velké antény. V podstatě jsme udělali maximum, ale i tak to na konci závodu nedalo více jak 179 QSO a něco přes 80.000 bodů. Řeknete si, že je to málo. Dělali jsme, co se dalo. Ale k celkovému fantastickému dojmu z téhle akce přispívá taky to, že jsme si vyzkoušeli, jak to chodí z téhle odlehlé části Chorvatska a v neposlední řadě taky to, že jsme si užili perfektní víkend s kamarády a včetně všeho co k tomu patří. A že jsme měli smůlu na počasí a podmínky? Nic se neděje. Tohle všechno vystihuje výrok Branka 9A2KD „We have some problems, but no problem“ nebo když chcete, známé chorvatské „nema problema“.

A co závěrem? Pro mě i pro Marka to byla nezapomenutelná zkušenost s prima kluky v nádherné krajině. Náš vděk patří hlavně Matemu 9A4M a celé partě 9A1V – Vedranovi 9A4VV, Mixovi 9A7KNB, Bracovi 9A7R a Brankovi 9A2KD. Taky bychom chtěli poděkovat všem OK a OM za technickou pomoc, jmenovitě Vladovi OM4CW aka. VH Electronics, Michalovi OM3TRN, Jožkovi OM5AW a Davidovi OK1RK.

Hvala i čujemo se!

Richard OK8WW / OM2TW a Marek OK2DL

Pár obrázků:

8ww-4m-7r-nahled

OK8WW-9A4M-9A7R

9a2kd-nahled

9A2KD

img-5407-nahled

Naložené antény

img-5456-nahled

OK2DL a 9A7KNB

 

img-5459-nahled

Práce na 4×8ele

img-5462-nahled

2×15ele YU7EF

img-5464-nahled

4×8ele YU7EF

img-5466-nahled

2×15ele YU7EF

img-5467-nahled

2×15ele YU7EF

 

img-5470-nahled

Celý team 9A1V

img-5499-nahled

Kiša

img-5505-nahled

OK2DL asistuje

img-5506-nahled

Braco 9A7R

img-5507-nahled

9A7KNB

Na závěr dvě krátká videa ilustrující smůlu s počasím.

Video 1

Video 2.    

Videa jsou v originálním formátu *.MOV, takže veliká a ne na všech prohlížečích zobrazitelná.