CURRENT MOON PHASE
Aurora:status
E-skip 2m:status
E-skip 4m:status
Geomag:status
logo eme
logo mmmonvhf
Logo-GES

Ještě k OK EME rekordu v pásmu 10 GHz

Datum: 3. 9. 2019 (Od:OK1DFC)

Ještě k OK EME rekordu v pásmu 10 GHz
Roger na portable QTH

 

Doplňujeme řadu obrázků a zajímavého textu k novému OK EME rekordu v pásmu 10 GHz. Ještě jednou CONGRATS !!! TNX info Vláďo OK1DAK – OK1KIR !!!!

Ahoj Zdeňku etal., posílám přehršli obrázků k výběru a užití a také jeden z mailů od Rogera, který vystihuje situaci, resp. zmatky na jeho straně. Nechal jsem mail v angličtině, nevím zda má smysl jej převádět do češtiny. Franto, omlouvám se, na některé tyto „zajímavosti“ jsem v textu pro EME rubiku pozapomněl, doplním je a pošlu. Přikládám obrázky jak vypadaly QRA64D signály na spectranu, myslím, že je to docela zajímavé a poučné.

Pro zajímavost:

V originále (realitě) Roger-ova manželka s myší opravdu přiběhla, ale tak se fotit nechtěla nechat, protože nemá na sobě řádný outfit (holt ženské jsou všude stejné) a tak alespoň vylézá z auta s myší v ruce, hi......

73, Vláďa OK1DAK

Dne 24.8.2019 se ve 22:56 UT podařilo OK1KIR spojením s Rogerem ZL3RC vytvořit nový OK rekord 18213km na pásmu 3cm. QSO se podařilo při východu Měsíce a elevaci jen 4°, ZL3RC měl zapadající Měsíc na elevaci už jen 10°. Byl použit WSJTX mode QRA64D, provoz CFOM s automatickou korekcí Dopplerova kmitočtu. Vyměněné reporty –19/-17 dB (Roger až B-17). Roger použil „portable“ zařízení s parabolou 1.2m a výkonem cca 60W, které mu tam zanechal Rex VK7MO po světovém rekordu s G3WDG, aby podpořil MW EME provoz na Novém Zélandu (viz obrázek) ! Takže díky Rexi !

Lze opět jednoznačně konstatovat, že bez kmitočtového „trackingu“ a na obou stranách GPS stabilizace kmitočtu by takové QSO bylo těžko uskutečnitelné. Na obrázku je WSJTX „screen“, zachycující průběh v principu krátkého QSO. Přesto již od 22:34UT jsme při elevaci pouhé 2° přijímali od ZL3RC krásný „single tone“ 1000Hz, ale Roger měl problémy.

Aby pokus měl smysl a Roger mohl vidět zapadající Měsíc až do elevace pod 10°, musel vyjet z domova na nalezený „portable“ (obdobně jako jezdil VK7MO – viz obrázky). Bohužel toto místo bylo přímo pod vedením VN 220kV, kde rušení (sršení) od 220kV způsobovalo problémy „laptop-u“ a ten přestával poslouchat pohyb Rogerova prstu na „trackpad-u“. Roger proto bleskově zavolal domů a manželka přiběhla (přijela) se standardní myší, které rušení (sršení) od 220kV nevadilo! Dále zjistil časovou odchylku na laptopu, která znemožnila dekódovat několik relací pro chybné DT. Poté se již konečně QSO podařilo!

Pro Rogera to bylo teprve druhé EME QSO, poprvé viděl červené značky synchronizace, poprvé neviděl Měsíc a tak směrování bylo závislé jen na předchozí Az-El kalibraci na Slunce ! Přesto se na Měsíc trefil a QSO se podařilo.

Na obou stranách byla velká radost a uspokojení a Roger dokonce vyjádřil nadšení, že to vyšlo, protože se prý s MW EME stále teprve seznamuje. Takže můžeme doufat, že prvá dvě EME spojení na 3cm jsou pro něj opravdu jen začátek.

Na naší straně byla ještě určitá rezerva v tom, že při malé elevaci východu či západu Měsíce je na horizontu problém odlišit šum Měsíce od šumu Země a nelze upřesnit směrování antény na maximum šumu Měsíce.

Navíc při Měsíci na horizontu se zejména při malé elevaci, vyšších MW kmitočtech a malém vyzařovacím úhlu antény (u nás 0.45°/10GHz) negativně projevuje rádiová refrakce, odklánějící signál, odražený od Měsíce, po určitou dobu až o několik desetin stupně od teoretického směrování!

Ještě informace druhého protagonisty uvedeného rekordu
 

Hi,

I first saw your signal when you started sending a message I didn’t see any single tones. This at first had me a bit worried but seeing the message tones was a good sign. I received about three periods of message transmission from you without any decode and it was then that I reset the time on my WSJT computer. At that stage I also closed and reopened WSJT-X. Doing that lost my doppler correction settings and I didn’t notice that for another period so thats why the breaks in TX from here. The other problem, and you’ll see this in the pictures I’ll take this Saturday, is I parked under a Hi-Voltage transmission line. The effect of this was the trackpad on the laptop computer wouldn’t work correctly with the pointer jumping around the place when I went to adjust things. Laptops don’t like hi levels of electromagnetic radiation and I was parked in about the worst place on the road! I quickly rang my wife and she delivered my a plugin mouse which made it much easier to use the laptop. I’ll attach the screen shot of your contact and you’ll see from that your signal wasn’t that strong but it was consistent. And it was the first time I’ve seen the red sync marks on a QRA64 decode. My experience and knowledge just gets better and better with every contact I make so I will take a lot from Saturday and improve the station operation. It was also the first time Iv had to do a total non-visual track of the moon and that just adds to the uncertainty of what you are doing. But it looks like my system worked as we made a contact and thats what we set out to do so mission accomplished. Nothing very technical in this but just a big learning experience and a ZL-OK 10Ghz record so thanks so much for being there.

73 Roger ZL3RC