CURRENT MOON PHASE
Aurora:status
E-skip 2m:status
E-skip 4m:status
Geomag:status
logo eme
logo mmmonvhf
Logo-GES

Jirka OK1ASA SK

Datum: 14. 2. 2020 (Od:OK1DFC)

Jirka OK1ASA SK
Jirka OK1ASA


25.1.2020 nás opustil kamarád a skvělý operátor JIrka OK1ASA. Já jsem se s Jirkou poprvé setkal v roce 1978 a od té doby jsme často diskutovali problémy techniky a provozu v pásmu 144 a 432 MHz. V té době jsem bydlel v Pardubicích a měli jsme to k sobě blízko. Vzpomínku, v pokračování příspěvku, na Jirku OK1ASA také sepsal Pavel OK1FRU a Ivo OK1FGM R.I.P. Jirko – SK
 

Jirka OK1ASA, SK

V sobotu 25.ledna 2020 náhle opustil řady radioamatérů Jiří Stehno, OK1ASA. Za nedlouho by oslavil 78. narozeniny.

Narodil se v roce 1942 ve Svinném poblíž Chotěboře. Většinu života prožil nedaleko svého rodiště, v Havlíčkově Brodě, kde byl zakládajícím členem a vedoucím operátorem radioklubu OK1KRU. Pod jeho vedením dosahoval radioklub vynikajících výsledků v osmdesátých a počátkem let devadesátých, zejména v závodech v pásmu 144 MHz. Velkou část profesního života se věnoval drážním radiostanicím jako specialista radiokomunikačního střediska Československých drah v Havlíčkově Brodě. V devadesátých letech až do penze pracoval jako technik v okresní nemocnici Havlíčkův Brod.

Jirka byl velmi talentovaný konstruktér a jeho radioamatérské výrobky byly srovnatelné s profesionálními a v některých, zejména signálových parametrech je dokonce převyšovaly.

Jirka rád experimentoval a během osmdesátých let zkusil i navázat telegrafií spojení EME. Podařilo se mu udělat asi 15 stanic od big guns K1WHS, W5UN, KB8RQ až po středně vybavené stanice. Pracoval s jeho home-made transceiverem, PA 200W, preamp BF981 a anténa byla legendární kontestové 2×16 el. F9FT modifikované dvojče.

Dobré výsledky radioklubu a tvůrčí atmosféra v kolektivu byly z velké části dílem Jirky. Svojí pílí a entuziasmem ovlivnil řadu mladých nadšenců pro elektrotechniku, radioamatérské závodění a vše, co souvisí s naším ušlechtilým koníčkem.

Jirka měl rád život, měl spoustu energie a nikdo se v jeho okolí nenudil. Na závodech jsme zažili spoustu legrace a moc jsme se od něj naučili.

Poslední rozloučení proběhlo v pátek 31. ledna 2020 v Havlíčkově Brodě kde se sešlo přes 120 lidí a z nich mnozí radioamatéři.

Kdo jste Jirku, dobrého kamaráda, upřímného člověka, radioamatéra ale i bouřliváka znali, vzpomeňte. 

Za operátory OK1KRU

                                            Pavel Moliš OK1FRU  a  Ivo Polák OK1FGM