CURRENT MOON PHASE
Aurora:status
E-skip 2m:status
E-skip 4m:status
Geomag:status
logo eme
logo mmmonvhf
Logo-GES

Kimio JA9BOH SK

Datum: 13. 2. 2021 (Od:OK1DFC)
  • Smutná zpráva přišla z Japonska. Známý EME operátor Kimio JA9BOH je SK. Zahynul tragicky při pádu z opravované antény. Kimio byl pro mnoho stanic první JA stanicí, se kterou bylo možno pracovat v pásmu 432 MHz. R.I.P. Kimio !!!


JA9BOH Kimio Maegawa zemřel 11. února. Spadl ze střechy při přípravě údržby antény.

Kimio je penzionovaný profesor Národního vysokého technického institutu a od roku 1978 také nadšený operátor EME. Kimio se věnoval také satelitnímu provozu a provozu HF DX. Kimio byl současně i viceprezidentem Japonské amatérské rádiové ligy. Kimio byl členem výzkumného týmu japonských antarktických průzkumníků jako vědecký výzkumník atmosférických podmínek využívající velkou soustavu log-periodických antén. Kimio provozoval i stanici 2m CW EME ze základny 8J1RL Showa během svého pobytu přes zimu. Kimio v Japonsku publikoval konstrukci zesilovačů K2RIW a W9QX UHF a K2RIW yagi antén. Kimio byl mým učitelem amatérské satelitní komunikace, když jsem poprvé provozoval AO-10 z Tchaj-wanu, během amatérských dodávek BV0JA a BV0YL v roce 1984. Později v devadesátých letech, když jsem začal s provozem EME, jsem hledal nějaké elektronky, které bych mohl použít pro své 70cm a 23cm zesilovače. Kimio mi ukázal zesilovače s koaxiální dutinou. Jedna byla vzduchem chlazená používající RCA tetrodu 7213, vhodná k přestavbě na zesilovač pro 70cm. Dutinu dostal v té době od K5JL, a další pro 23cm s TH327 podle DL9EBL. Tak jsem zahájil svou cestu k EME v následujících letech.
Dnes se již můžeme jen domnívat, že důvodem proč lezl na zasněženou střechu a do anténního systému byla připravovaná účast v EME DUBUS CW kontestu v pásmu 432 MHz příští týden.
Bylo by dobré, aby se nás většina právě pro připomínku Kimia zúčastnila nadcházejícího závodu. Můžeme tím vyjádřit alespoň tichou vzpomínku na našeho kamaráda.

Mimochodem 12.2. by měl Kimio narozeniny.
R.I.P. a 73's Kimio, hlubokou soustrast jeho rodině.

Mike JH1KRC