CURRENT MOON PHASE
Aurora:status
E-skip 2m:status
E-skip 4m:status
Geomag:status
logo eme
logo mmmonvhf
Logo-GES

Měření proudu u SSPA

Datum: 2. 11. 2016 (Od:OK1DFC)

Měření proudu u SSPA

 

 

Při stavbě nového SSPA zesilovače 1kW pro pásmo 23cm jsem potřeboval měřit proud 50A při napájení 48V DC. Třeba to poslouží k vaší inspiraci.

Jelikož dnes existuje řada moderních prvků pro toto využití, požádal jsem strejdu Gůgla a on mi nabídnul řadu řešení. Nejvíce jsem se inspiroval u Rudy OM6BB a Martina OK1UGA, kteří již podobné věci použili ve svých zařízeních, i když každý trochu jiným způsobem vyhodnocení velikosti proudu.

Použil jsem jsem tedy prvek ACS 758. Jedná se součástku, která na principu Hallova efektu měří velikost protékajícího proudu. Detaily můžete prostudovat v datasheetu. Zde je jednoduché schéma zapojení.

Pokud je použit obvod tak jak je ve schématu, dá se u verze ACS 758 LDB 050B využít přímo výstupního napětí. Při nulovém proudu je na výstupu VIOUT 2,5V a každá 1 ampéra přidá 40mV, takže ve finále je při proudu 50A napětí 4,5V což na indikaci stačí. Já jsem podobně jako Martin, nebo Ruda doplnil obvod operákem, který umožní nastavit 0A-0V a při 50A proudu mám na výstupu 2,5V. To je potom využito na hlídání maximálního proudu a zobrazování velikosti proudu v pomocných a řídících obvodech.

Otestoval jsem i verzi 100A, kde je výstupní úroveň při 0A – 0V. Jedná se o provedení LDB 100. Zde je ale potřeba již použít slušnou měděnou desku na připojení vývodů 4 a 5 aby bylo možno vodiče k prvku přišroubovat. Existuje možnost koupit i hotové měření, ale tam je nutno dodělávat nějaký obvod na výstup pro naše použití. Vyrábí se rovněž provedení LDB 200 pro měření proudu do 200A.

Tabulka napětí generovaného prodem 1A je zde:

Velmi jednoduché řešení je na schématu zde.