Protože není výkonu v pásmech nad 10 GHz pro EME nazbyt, je nutné mít co nejoptimálněji ozářenu anténu a využít tak každou desetinu decibelu jejího zisku. V pokračování příspěvku něco málo detailů, jak jsem pásmo 24 GHz vyřešil u své 2,4m offsetové paraboly.
Když jsem se rozhodnul vyzkoušet na EME i pásmo 24 GHz, nevěděl jsem ještě, co všechno to přinese. Kromě problémů, které jsem popsal již v minulých příspěvcích to je také správné ozáření plochy zrcadla antény. U portejblové 180cm středové antény to šlo hladce, u offsetky kterou mám v domácím QTH to bylo trochu horší a větší porce práce. Potvrdilo se, že offsetka je sice lepší anténa ale problematičtější na správné ozáření. Na 3cm to vyřešilo použití originálního ozařovače vyrobeného firmou Prodelin pro danou anténu, jenže na 24 GHz jsem takový ozařovač neměl. Tady musím hned na začátku poděkovat Mirkovi OK2AQ, který mi neocenitelnými radami a posléze modelací feedu umožnil dosáhnout maxima možného. Vyrobil jsem celou řadu feedů, až jsem skončil u amatérsky-profesionálního provedení.
Nejprve jsem ozařovače použitelné pro dané pásmo a anténu hledal na internetu. Zde jsem našel od výrobce mikrovlnných zařízení SAGE dva typy, které by byly použitelné. Jenže SAGE nedodá jen jeden kus a cena byla u 1. typu 328 USD a u 2. typu 380 USD. Začal jsem tedy cestou nejmenšího odporu a to použitím dual- módového feedu W2IMU. Obrázek provedení W5LUA s trychtýřem a klasiku podle JA1ATI máte dole v obrázcích. Já jsem vyrobil několik variant W2IMU feedů. Tady patří poděkování Emilovi OK1CS, který mi ze své topenářské dílny věnoval měděné přechody a kousky měděných trubiček. Ještě že ty mikrovlny jsou vodovodní technika Po výrobě feedů jsem je samozřejmě ihned testoval v parabole, jenže to jaksi nebylo stále ono. Podařilo se mi sehnat inkurantní V-Sat pro pásmo 23 GHz. Použitý feed byl asi nejlepší, co jsem testoval, ale pořád něco chybělo. Nakreslil jsem tedy feed a nechal podle rozměrů Mirka OK2AQ simulovat vyzařovací diagram. Odpověď od něj byla jasná, je to úzké. Mirek tedy laskavě upravil rozměry a odpracoval řadu hodin modelací feedu tak, aby odpovídal požadovanému F/D 0,8.
Mirek tedy dodal rozměry dvou typů nových feedů a já jsem je nechal v nástrojařské dílně vyrobit. Nebyla to jednoduchá práce. Pro jeden typ se musel nechat vyrobit i speciální nůž, jelikož zápichy v tlumivkách jsou šikmé, pod úhlem 30°. Podařilo se. Feedy jsem dostal těsně před EME DUBUS 10 & 24GHz závodem. Instaloval jsem je do TRV a měřil šumy Slunce a Měsíce. Výsledek byl skvělý. Dostal jsem se na teoretické hodnoty paraboly. Když jsem zkusil zavysílat, poprvé jsem se uslyšel přes Měsíc i v pásmu 24 GHz. Radost z výsledku byla obrovská. Hned jsem telefonicky informoval Mirka o skvěle odvedené práci a pak se věnoval provozu.
Více informací o pásmo 24 GHz pro případné zájmce na mém webu:
http://www.ok1dfc.com/…ghz_page.htm
Feedy ještě čeká měření vyzařovacích diagramů v bez odrazové komoře, ale po výsledcích z EME provozu si myslím, že to bude vypadat jako na simulacích z počítače. Feedy jsou perfektní a mám tedy uzavřenu kapitolu optimalizace dalšího pásma.
Galerie: Seminář 2018 - poslal Henryk SP6GWN
Galerie: Frenštát 2016
Galerie: Seminář 2019 od SP2HMR
Galerie: Seminář 2010
Galerie: Seminář 2018 - od Milana OK2IMH
Galerie: Foto + dia od OK1MAC
VKV 42 - (AR 12/87)
Galerie: Seminář 2018 - od Milana OK2IMH
Galerie: Seminář 2015 - Milan OK2IMH
Galerie: Seminář 2019 od SP2HMR
Galerie: Seminář 2019 od SP2HMR
Galerie: Seminář 2019 od SP2HMR
Galerie: Seminář 2015 - Milan OK2IMH
Galerie: Seminář 2017 - Milan OK2IMH
Galerie: Seminář 2019 od SP2HMR
Galerie: Seminář 2017 - Milan OK2IMH
Galerie: Diplomy ARRL
Galerie: Seminář 2018 - poslal Henryk SP6GWN
Galerie: Seminář 2003
Krásné počasí, klidné prostředí
Galerie: Seminář 2010
Galerie: Seminář 2019 od OK2IMH