CURRENT MOON PHASE
Aurora:status
E-skip 2m:status
E-skip 4m:status
Geomag:status
logo eme
logo mmmonvhf
Logo-GES

Ohlednutí za SP setkáním na Staré Morawě

Datum: 22. 8. 2017 (Od:OK1DFC)

Ohlednutí za SP setkáním na Staré Morawě

 

 

Jak jste již zřejmě zaznamenali o víkendu proběhnulo SP MW a EME setkání, které tradičně organizuje Staszek SP6GWB, Andrzej SP6JLW a Jacek SP6OPN. Krátké ohlédnutí a několik obrázků v pokračování.
 

Jelikož jsem dostal pozvánku ukázat živý provoz EME na MW pásmech a informaci o mnou používaném zesilovači pro pásmo 23cm vyrazil jsem na Starou Morawu v SP již v pátek brzy ráno. Hlavním cílem bylo otestovat nový zesilovač pro pásmo 3cm a udělat ještě několik testů zařízení pro připravovanou expedici do CN. Na místo jsem dorazil okolo 12 hodiny a hned jsem se dal do práce. Zajímalo mě rovněž, kolik času bude potřeba v jednom člověku na postavení celého pracoviště. Začal jsem stativem a anténou, pak jsem natahal kabely a na konec instaloval technologii. S jednou kratší přestávkou na pivko, venku bylo 30°C, jsem to stihnul za hodinu a 45 minut. Hned potom jsem udělal test šumu Slunce zařízení a rektifikaci antény. Potom se začali sjíždět další účastníci setkání a začalo kolo otázek a odpovědí. Než jsem se nadál, byl Měsíc schovaný za střechou domečku, kde jsem měl postaveno zařízení a tak jsem se mohl věnovat hlavně návštěvníkům. Okolo 2 hodiny přijel Jacek a Andrzej a tak jsme hned prodiskutovali některé věci z EME provozu a vyměnili zkušenosti z červencového DUBUS 10 GHz kontestu. Večer proběhnulo kolo přednášek a pak se ještě dlouho do noci diskutovalo v kroužcích. Sobotní ráno pro mne začalo časně, hned v 5 hodin jsem měl sked s JA4BLC. Spojení proběhlo hladce cross bandem 10,368/10,450 GHz. Yoshiro byl ve špičkách slyšet až 559. Dále jsem během soboty pracoval s JA1WQF –21/-16 JT4F, OK2AQ –24/-18 JT4F, JA4BLC O-RO +8dBm nad šumem CW, G3WDG –16/-16 JT4F, PA3DZL –18/-16 JT4F, F1PYR RO/O CW, PA3DZL 539/559 CW, OK2AQ –16/-18,  –15dB nejlépe při velmi malém spreadu jen 10 Hz, Mirek měl krásný signál a určitě by to dalo i na CW spojení. Dále jsem ještě slyšel: UR5LX, PY2BS, DB6NT a po celou sobotu jsem poslouchal EME maják DL0SHF –14dB to –19dB.

Setkání se velmi vydařilo po všech stránkách. Jenom sobotní dopoledne bylo zataženo a pršelo. Balil jsem však odpoledne již za sucha a chci poděkovat ještě jednou touto cestou Sašovi OK1UEI, který mi s balením a odnošením věcí vydatně pomohl.