CURRENT MOON PHASE
Aurora:status
E-skip 2m:status
E-skip 4m:status
Geomag:status
logo eme
logo mmmonvhf
Logo-GES

Ohlédnutí za víkendem u OK1DFC

Datum: 19. 5. 2016 (Od:OK1DFC)

Ohlédnutí za víkendem u OK1DFC

 

 

Musel jsem hned v pondělí velmi brzy ráno odcestovat do PA0 a tak nebyl čas poslat informace. Činím tak tedy až nyní. Víkend byl plný aktivity díky třem expedicím. D44 – 1296 MHz, EA6 – 432 MHz a Wyoming v pásmu 432 MHz. Vezmu to tedy popořádku.

 

  • Expedice D44TVD – S Hermannem jsem pracoval již během týdne v pásmu 13cm. Těšil jsem se tedy na pátek, kdy měl vyjet na 23cm. Jenže ouha. Můj starý dobrý budič s YD1336, se kterým již jezdím EME 10 let se najednou rozhodnul že už toho bylo dost. Nejprve se začal měnit sám od sebe klidový proud při zaklíčování a pak v elektronce plesklo a bylo po parádě. No poděkoval jsem jí za deset let dobrých služeb a přepojil vše pouze na SSPA budič který je schopen dát okolo 200W out. Jenže to jsem ještě netušil, že Hermann neslyší vůbec nic. Když jsem viděl že ho volá Marek OK2DL už druhou hodinu a nic, tak jsem to vzdal. Hermann se totiž rozhodnul použít pro tuto expedici lineární ozařovač. To by ještě nebyl až takový problém, jen 3dB proti kruhové polarizaci, ale na přepínání použil SMA relé, které toho mělo po chvíli provozu dost a poroučelo se do nenávratna. Musel jsem tedy ukončit missi a dát se do opravy PA jelikož druhý den se měla aktivita v pásmu 23cm opakovat. V noci bylo vše hotovo a nová elektronka v PA se začala getrovat. Druhý den byla situace velmi podobná. Hermann sice začal dekódovat můj signál, ale já jsem o něm neměl ani vidu. Asi po půlhodině se v AVG programu WSJT objevilo OOO a tak jsem bleskově dal RO a RRR od Hermanna již dekódoval on line. Říkal jsem si že asi dotáhnul anténu na můj signál. No to asi jo, tím jsem ho zdekódoval, ale další volající stanice již neměli šanci. Potom Hermann odpojil relé a manuálně mezi každou druhou relací přešrouboval RX a TX větev do feedu a tím začal dělat další spojení. No hlavně že jsem zapsal #106 zem DXCC na 23cm a mohl se soustředit na 432 MHz
  • Expedice EA6/PA2CHR – Po výměně feedu na 432 MHz jsem téměř okamžitě našel Chrise PA2CHR jak již pracuje v pásmu 432 MHz. Byl jsem velmi rád že reagoval na moji prosbu a vzal ssebou na expedici i 70cm. Ačkoliv jsem měl již 119 zemí DXCC v pásmu 432 MHz potvrzeno, EA6 tam stále nebyla. Spojení proběhlo hladce a tak jsem mohl zapsat do logu malé jubilejní QSO #120 DXCC v pásmu 432 MHz. Chris používal SSPA 400W a 21el. Yagi. Slíbil poslat fotky až se vrátí domů, takže se pak podělím i s čtenáři OK VHF webu.
  • Expedice Wyoming KB7Q – Další krátkou expedicí byla aktivace vzácné země WAS Wyoming. Gene KB7Q po své zkušenosti s EME provozem v pásmu 432 MHz z KH6 slíbil, že se pokusí aktivovat některé WAS v okolí jeho QTH. Do Wyoming to měl 45 minut autem a tak našel v Yellowstonském parku kempingové místo kde postavil jednu sigle Yagi a použil SSPA 500W od W6PQL který měl rovněž v KH6. Spojení proběhlo hladce a tak jsem zapsal do logu #44 stát do diplomu WAS. Obrázky a komentář Gene pubilkoval na svém blogu a tytéž obrázky poslal i mě, což jsem ještě v neděli v noci stihnul polat Petrovi OK1AXH aby je mohl umístit na náš web.

Toť krátké ohlédnutí za uplynulým víkendem. Připravuji teď malou expedici v pásmech 9 – 6 – 3cm, která proběhne během setkání EME a MW v Polsku ve dnech 12–15.8.2016. Těším se, že si ověřím několik věcí v provozu mimo QTH kde je přeci jenom zázemí a měřící technika k dispozici. Tak uvidím jak se bude dařit. Zvláště se těším na test zařízení pro pásmo 6cm, které bude mít expediční premiéru. Více info až se přiblíží termín akce a také se budu snažit Petra OK1AXH zásobovat obrázky aby je mohl uveřejňovat na webu. V příloze je několik print screenů z víkendového provozu. Poslední je měření šumu Slunce. V danou chvíli to bylo 21dB. Přeji všem 73 a GL! Zdeněk OK1DFC