CURRENT MOON PHASE
Aurora:status
E-skip 2m:status
E-skip 4m:status
Geomag:status
logo eme
logo mmmonvhf
Logo-GES

OK1CA - 24 GHz

Datum: 26. 5. 2014 (Od:OK1AXH)

OK1CA - 24 GHz
OK1CA: nové zařízení 24 GHz v ohnisku.

OK1CA: posílám info o DUBUS EME Contestu a foto mých 24GHz, Podařilo se prvé EME spojení na 24 GHzOK1KIR, bohužel s W5LUA ne. CONGRATS Franto !!!

Bylo špatné počasí, v sobotu to vůbec nešlo zkoušet a v neděli se to u mě po obědě zhoršilo. Je to věda na 24GHz, pořídil jsem si vlhkoměr a docela zírám jak to s vlhostí je. Byl jsem na observatoři celý týden před Contestem a jen měřil a zkoušel, fakt je že zařízení zatím pracuje spolehlivě a kmitočet sedí, bylo prima, když W5LUA napsal že je na 052 a já jsem ho na těch 052 měl. LO synchronizuji generátorem který je  synchronizovaný na 10MHz z GPS. Generátor je nový Agilent, má vlastní termostatovaný oscilátor a když jsem tento oscilátor zasynchronizoval, tak kmitočet na 24GHz uskočil o 25kHz. Ten opěrný kmitočet se násobí 224×, takže když to uvážíš pak ta chyba na základu je okolo 100Hz.

V uplynulém víkendu jsem zúčastnil DUBUS EME Contestu, etapy 3cm and up. I když celý minulý týden bylo hezké jasné počasí, v pátek přišla fronta s bouřkami a propršela celá noc na sobotu, a sobota. Komplikovalo to provoz na 3cm, měl jsem v sobotu šum měsíce jen 2,2dB i když mívám 2,8 až 3dB. V sobotu jsem pracoval s VK3NX, SP6JLW, JA4BLC, F1PYR, JA6CZD, HB9SV, ES5PC, PA0BAT, DL7YC, OK1KIR, F5IGK #, F5JWF, IZ2DJP #, IW2FZR, RA3EC, HB9BHU a WA6PY. V neděli se počasí zlepšilo, dopoledne bylo jasno a pokračoval jsem s OZ1LPR #, S57NML #, LX1DB, TM8PB #61 a OH2DG. Celkem 22 QSO a 5 nových stanic. Pak jsem provoz na 3cm ukončil a instaloval zařízení na 24GHz, na kterém jsme pracoval od loňského podzimu. Zařízení je složeno z komponentů mikrovlnné linky, předzesilovač a SSPA o max. výkonu 12W je od DB6NT a použitá je parabola 4,2m s ozařovačem typu horn. Oscilátor transvertoru je synchronizován 10MHz z GPS. Sked s OK1KIR dopadl dobře, slyšel jsem je od prvého zaklíčování, a i když jsem byl slabý, spojení se podařilo s reporty O/M. Je to mé prvé spojení na 24GHz a toto pásmo je moje sedmé na kterém jsem aktivní EME. Pak následoval sked s W5LUA, který má výkon 100W. Slyšel jsem ho od prvého okamžiku, bohužel on mě ne. Poslouchal jsem pak obě stanice při CW spojení W5LUA – OK1KIR a po přechodu na JT4F jsem i dobře viděl signál W5LUA. Pak mi bohužel vypadl notebook, na kterém mám všechny programy pro provoz a nepodařilo se ho znovu nastartovat a tím jsem provoz ukončil. Počasí se také na mém QTH zhoršilo a i když vlhkost vzduchu byla jen 37%, přišly bouřkové mraky a pozoroval jsem i snížení šumu měsíce. Ten jsem měl 1,7 db. Bude to boj o další spojení se stávajícím zařízením, hlavně malým výkonem. Bude to záležet hlavně na atmosférických podmínkách, lepší období je zima. 

Franta   OK1CA