CURRENT MOON PHASE
Aurora:status
E-skip 2m:status
E-skip 4m:status
Geomag:status
logo eme
logo mmmonvhf
Logo-GES

OK1IL QRV EME v pásmu 1296 MHz

Datum: 7. 8. 2016 (Od:OK1DFC)

OK1IL QRV EME v pásmu 1296 MHz
Ivan s parabolou

 

 

Skvělou zprávou dne je informace o nové stanici QRV EME v pásmu 1296 MHz z OK. Ivan OK1IL vyjel dnes během dne a navázal řadu spojení. Informaci od Ivana naleznete v pokračování. Ivane GRATULACE a hodně úspěchů na novém pásmu.

Ahoj Zdeňku,
tak teď jsem se teprve utrhl z pileupu. Udělal jsem celkem 14 stanic, jen co jsem to poprvé nažhavil. Rozhodnutí jít výše padlo vloni na podzim, když mě narůstající rušení na 2m dostatečně naštvalo. Stanici jsem v podstatě poskládal z jednotlivých dílů. Parabola je 3m průměr od RFhamdesign,septum od Tebe, pouze jsem upravil oba porty, viz fotky. Předzesilovač G4DDK, na obrázku mám prohozené vývody relé, stárnu a blbnu. SSPA HLV800 od BEKO, výstupní výkon 800W. Ten mě nejvíc natrápil,protože mně bylo líto poztrácet až 200W výkonu na ztrátách kabelu, zejména na ohebném kabelu kolem rotátoru. Nakonec jsem koupil v army shopu vodotěsnou hliníkovou bednu na transport léčiv a PA jsem do ní zabudoval. Stožár má nosnost 100kg, takže i s parabolou a SPID RAS rotátorem jsem nepřekročil 80kg. Propojení mezi PA a septem je krátkým kabelem LDF4, takže ztráty minimální.
Měl jsem obavy, zda se nestanu příslovečným aligátorem s velkou tlamou a malýma ušima, ale dnešní reporty, co jsem přijal a sám dával, byly vcelku vyvážené. Provoz JT65C tedy chodí, řadu stanic jsem slyšel perfektně akusticky, takže nebude problém CW, až ale dokonale prověřím funkci sequenceru při klíčování. Na 2m jsem pár CW QSO udělal, takže to bude chodit i na 23cm, doufám.
Stožár je od německé firmy Frick, je teleskopický a sklopný, takže veškerou montáž jsem dělal ze země. Takže  vydechuji zhluboka po prvním dni na 1296 MHz.
73 Ivan OK1IL
 
P.S.: ještě jsem zapomněl na důležitou součást, transverter TR 1296 od Kuhne a TRX FT950, dobře se osvědčuje jeho RX clarifier na kompenzaci dopplera. Ještě několik fotek, v shacku toho není moc, oba PA a kontrolní skřínky rotátorů jsou “outsourcovány” v garáži a v místnosti blíže stožáru, včetně dvou starých notebooků, ovládaných přes Teamviewer a pomocí RTS linky COM portů zapínající přes silová relé PA a veškeré příslušenství, takže z půdního shacku nemusím často běhat dolů, mimo pro pivo hi.
73 Ivan