CURRENT MOON PHASE
Aurora:status
E-skip 2m:status
E-skip 4m:status
Geomag:status
logo eme
logo mmmonvhf
Logo-GES

Problém s Dopplerem na 24 GHz

Datum: 16. 10. 2020 (Od:OK1DFC)

Problém s Dopplerem na 24 GHz

 

Chtěl bych se s vámi podělit o řešení neočekávaného problému, který se objevil při testování EME majáku DL0SHF v pásmu 24 GHz.

Tento týden v pondělí jsme společně s G3WDG a DL7YL testovali stabilitu kmitočtu majáku DL0SHF. K této problematice se vrátím, až uděláme další testy, kdy předpokládáme použití rubidiového normálu na straně DL0SHF a pěti variant oscilátorů 10 MHz, včetně rubidiového normálu, na mojí straně. Potřebujeme k tomu ale lepší počasí než je poslední týden a také Měsíc je již opět pod rovníkem, takže je hodně nízká deklinace. Zpět ale k problému. Maják DL0SHF pracuje na kmitočtu 24048,025 MHz. Abyste ho správně mohli dekódovat provozem QRA64D, je nutné naladit se na 024, aby 1kHz nosná byla na 025. To ještě není až takový problém, který mi v pátek minulý týden zabránil v testování. V daném případě byl problém v hodnotě posuvu. V danou dobu již byl 35 kHz, což ještě není na 24 GHz pásmu maximum, můj TRX IC9100 používaný jako IF 144 MHz v továrním nastavení ale odmítá ladit pod kmitočtem 144,000 MHz. Jelikož je pro provedení kontroly stability nutná automatická korekce dopplerovského posuvu programem WSJT-X, který IC9100 řídí, nebylo možno tedy poslouchat na 143,995 MHz. Tento problém nastává u všech komerčních zařízení a tak jsem zkoumal co s tím udělat. Nejjednodušší variantou se nabízí použít IF 145 MHz. To jsem zavrhnul, musel bych předělat LO. Pomocí SDR, které poslouchá všude, jsem si ověřil, že maják sice slyším i vidím, ale dekódovat se mi to nedařilo, jelikož SDR nemá automatickou dopplerovskou korekci. Viz obrázky dole. Chvíli jsem „internetoval“ a našel materiál, který popisuje úpravu IC9100 pro takovýto případ od profesionální telekomunikační firmy. Úprava byla velmi jednoduchá a zabrala 15 minut času. Prošel jsem si servisní manuál, je ke stažení na webu, a našel příslušnou desku označenou „MAIN“ a zjistil její umístění. Nachází se hned za odklopitelným předním panelem. Odšrouboval jsem tedy horní a dolní víko, povolil spodní dva šroubky držící přední panel a ten potom vyklopil nahoru. Hned jsem uviděl matici diod, které blokují možnost poslouchat v celém VHF , UHF, SHF a i HF pásmu. Patřičnou diodu jsem odletoval a zkusil zapnout TRX. Vše fungovalo normálně. Při této příležitosti jsem si ještě odblokoval pásmo 400 a 1200 MHz k použití v plném rozsahu. Úprava trvala včetně vyzkoušení 15 minut a nyní vše funguje k absolutní spokojenosti. Materiál o úpravě je ke stažení zde. Stabilita GPSDO zavěšených oscilátorů je na MW dost problematická věc a tak se tomu budeme v budoucnu ještě věnovat. Přišel jsem na to při testu pásma 47 GHz společně se Zdenkem OK3RM na tropo. Obrázek takového pokusu je rovněž v příloze. Tam byl ještě problém i v tom, že vlivem dělícího poměru u PLL zavěšeného oscilátoru na 11GHz neseděl ani kmitočet na 47 GHz.

Popisky k obrázkům:

1 – standardní obrázek dekódování majáku v SW WSJT-X, vysílajícího jednu periodu modem QRA64D a jednu periodu CW.

2 – Jak takový příjem vypadá vizuelně na „vodopádu“ v programu WSJT-X

Poslechnout si můžete tento signál, který má za sebou cestu 720.000km zde pro CW a zde pro QRA64D:

3 – na obrázku z SDR přijímače si můžete udělat představu, jak rychle kmitočet „jede“ pokud není zajištěna jeho automatická korekce

4 – ukázka toho, jak se nosná vysílaná na 24 GHz přes měsíc „trhá“. je dobře patrné pravidelné driftování signálu.

5 – obrázek nosné, tentokrát z pokusu v pásmu 47 GHz, kdy byly oba oscilátory zavěšeny na GPSDO, rozkmit je daleko horší než u 24 GHz.
 

6 – obrázek stejné nosné, stejného zařízení, jenom k zavěšení LO byly použity dvojitě vytápěné OCXO oscilátory firmy MORION. Jedná se o 10 MHz normály, používané v měřící technice. Rozdíl stability kmitočtu je evidentní.

7 – Tropo test stabilty oscilátorů u zařízení pro 47 GHz. U zařízení Zdenek OK3RM
 

Takovéto pokusy jsou naplánovány při troše lepšího počasí i na EME. Stability kmitočtu při EME spojeních hrajou velkou roli v případě dekódování extrémě slabých signálů. O výsledcích se s vámi podělím zase někdy příště.

Zdeněk OK1DFC


Náhodné obrázky z galerií

Pokus o EME QSO s OK1KIR při západu měsíce. Přihlíží OK1DKS, OK1UWA, OK1JKT a OK1CA

Mogilev - 1

Galerie: Seminář 2004

Seminář 2016-121

Galerie: Seminář 2016

Plaketa od našich Polských přátel

Plaketa od našich Polských přátel

Seminář 2016-55

VKV 42 - 1987

Seminář 2016-62