CURRENT MOON PHASE
Aurora:status
E-skip 2m:status
E-skip 4m:status
Geomag:status
logo eme
logo mmmonvhf
Logo-GES

SP/OK5EME - výsledky

Datum: 24. 6. 2014 (Od:OK1AXH)

SP/OK5EME - výsledky

Zdravím po návratu ze semináře v Gajowě. Dostal jsem pozvánku od organizátorů, zda bych se nezúčastnil této akce a nepřivezl ukázat portable stanici na EME. Po zkušenostech cca dva roky zpět se stejnou pozvánkou do Zielence jsem trochu váhal, neb nebylo jasné zda nebudu na poslední chvíli odeslán někam do světa. Tehdy jsem musel na poslední chvíli do DL což mě velmi mrzelo, ale nebylo vyhnutí. Proto jsem účast přislíbil předběžně s tím, že se pokusím si zajistit volno. To se zdařilo a tak jsem vyrazil ve čtvrtek dopoledne do Gajowa. Jako pásmo jsem tentokrát zvolil 432 MHz. Do poslední chvíle jsem to ani nedal na EME Moon net abych zbytečně nepůsobil rozruch dokud nebudu na místě. První anonce vlastně o předpokládané aktivitě byla na Moon netu až v pátek.

Přivezl jsem ssebou IC9100 jako základní zařízení. Loop ozařovač který používám i v domácím QTH a se kterým mám dobré zkušenosti a parabolu 3,2m, která již byla na mnoha jiných expedicích. Dále LNA s ATF 54143 0,3dB N/F, sequencer a SSPA 1,2kW. Předpokládaný provoz byl JT65B a CW. Po příjezdu do Gajowa jsem ihned začal se stavbou zařízení. Našli se i dobrovolníci kteří mi se zájmem nabídnuli pomoc a během stavby se rozproudila i živá diskuse. Někteří nevěřili že je to vlastně druhé EME vybavení, jelikož doma mám 10m parabolu a jiný HW :-). Před západem Slunce se ještě podařilo rektifikovat anténu a vše bylo ready pro východ Měsíce v pátek v 01:00 místního času. Podle předpokladu se v pátek objevily stanice až dopoledne a tak se během prvního dne podařilo navázat 5 QSO z toho 2 QSO CW s Peterem G3LTF, a Janem DL9KR. Jan byl v obvyklé síle 579 a Peter 549. Oba shodně uváděli že mě perfektně čtou a signál je u nich od 549 do 569 což mě velmi potěšilo. Na sobotní okno tedy byla naděje že se podaří další pěkná spojení. Mnohý z účastníků nechtěl ani věřit, že je možno na EME pracovat s tak malou anténou, ale po vysvětlení všech detailů uznali, že je to lepší než systém z Yagi antén. Během soboty jsem se ještě měl možnost potkat se spoustou známých z pásma a bylo tedy o čem povídat. Večer okolo 22:00 jsem šel do hajan, což po probděné noci z pátku na sobotu bylo již potřeba. Vstával jsem v sobotu právě když se Měsíc objevil nad stolovou horou na východ od Gajowa. Byl to pěkný pohled, ale nebyl čas se moc „kochat“, bylo třeba vysílat. Hned na začátku se objevil Toshio JA6AHB v perfektní síle a spojení se podařilo velmi snadno. Potom pokračoval den dalšími spojením a před západem Měsíce jsem pracoval s Alem K2UYH. Frank NC1I mi potvrdil ve zprávě při WSJT QSO R-11 což znamenalo že mě dekóduje a čte velmi dobře. Celkově tedy 20 QSQ. Po západu Měsíce jsem zařízení opět rozebral za vydatné pomoci okolí, kde mnozí chtěli vidět detaily konstrukce tripoidu a elevace na vlastní oči. Probíhala tedy další diskuse a ukázky co a jak udělat. Jen doufám, že to zaselo semínko zvědavosti a objeví se do budoucna další aktivní stanice, což bylo hlavním záměrem ukázky tohoto provozu.
Provoz vygeneroval zájem o prezentaci takového provozu i v srpnu letošního roku v Zielenci. Předpokládám že tam tedy přivezu 13cm a uděláme ukázku provozu v tomhle zajímavém pásmu. Galerie ze semináře na stránkách SP9XUD
73! Zdeněk OK1DFC

Další odkazy na fotogalerie od SP6MLK:
Foto SQ8AQX
Foto SP6EBK
Foto SP3RNY
Zdrawim! 73! Staszek SP6MLK