CURRENT MOON PHASE
Aurora:status
E-skip 2m:status
E-skip 4m:status
Geomag:status
logo eme
logo mmmonvhf
Logo-GES

SP0VHF EME 5,6 a 24 GHz QRV

Datum: 28. 7. 2019 (Od:OK1DFC)

SP0VHF EME 5,6 a 24 GHz QRV

 

Nejprve omluva za zdržení, ale zdravotní problém po EME a MW setkání v Gajowě mi neumožnil napsat příspěvek o aktivitě pod značkou SP0VHF dříve. Letošní rok připadnul termín setkání na perfektní EME okno, které bylo kromě nízkého spreadu i na 24 GHz po celý víkend ještě vyplněno EME DUBUS kontestem v pásmu 6cm. Hlavním cílem ale bylo ověřit portejblový EME provoz v pásmu 24 GHz s novým SSPA o výkonu 23W. Detailnější informace a několik obrázků v pokračování.

Do Gajowa jsem dorazil 7.6 dopoledne. Nemohl jsem ze služebních důvodů již ve čtvrtek a tak jsem hned začal stavět stativ a EME pracoviště. Chtěl jsem otestovat v provozu na portejblu novou sestavu EME zařízení v pásmu 24 GHz. Kromě nového SSPA který nyní dává 22W na feedu jsem ještě po zkušenostech z expedice 4U1ITU předělal kompletně hlavu trojnožky. Stávající pohybový šroub otoče jsem nahradil dělicím stolem pro frézky. Musím říci, že záměna byla velkým přínosem a nastavování antény je tak jednodušší a mnohem stabilnější, což je u pásma 24 GHz i nižších na EME kardinální problém. Kdo byl na mé přednášce na EME MW semináři letos na Třech Studních, nebo si ji stáhnul z webu, ví, o čem mluvím. Na pátek večer 7. 6. jsem měl ještě naplánováno několik skedů se stanicemi na 24 GHz a tak bylo potřeba spěchat. Po ustavení stativu a antény jsem sestavil technologii na pracovišti a začal kalibrovat anténu na Slunce. Díky novému systému otáčení stativu jsem měl šum Slunce ihned dobře viditelný na SDR a stačilo jen mírně dokalibrovat pomocí SW v ovladači OE5JFL. Nechal jsem potom parabolu sledovat Slunce a zjistil, že od 180°azimutu kdy jsem kalibraci začal, až do západu Slunce jsem nemusel žádné korekce dělat. První solidní výsledek úprav byl tedy ověřen. Čekal jsem, až vyjde Měsíc. Okolo 19:00 měl být nejmenší „spread“ pro spojení se stanicemi v EU. Začal jsem tedy na kmitočtu 24048,100 volat výzvu provozem QRA64D. Hned na druhé zavolání jsem viděl OK1KIR s úrovní signálu, –16dB a slyšel je i na reproduktor. Začal jsem jim odpovídat, ale PC nedekódoval report, jen značky. Následoval test s OK1CA se stejným výsledkem. Provedl jsem reset PC a začal volat znovu. Ozval se OZ1LPR a snadno jsem dekódoval i jeho report pro mě –17dB. Spojení s ním bylo otázkou okamžiku s reporty –17/R-17dB. Hned po Peterovi zavolali opět OK1KIR, tentokrát již velmi snadno, –16/R-16dB. Podle reportu bylo vidět, že mě čtou dobře a že půjde zkusit i CW. S mým původním SSPA jsem u nich byl o 4–6dB slabší. Hned po KIR volal Franta OK1CA, opět snadné spojení, –20/R17. Potom přišlo na řadu CW, spojení s OK1KIR O/RO, slyšel jsem je až 549, a za chvíli OZ1LPR O/RO a opět 549–559 report. Potom jsme ještě udělali random QSO s OK1KIR, kdy jsem pouze volal výzvu a oni odpověděli na moje volání CQ, –16/R17dB, reporty. Dále jsem zkoušel ještě na QRA64D PA0BAT, ačkoliv jsem ho perfektně dekódoval a on mě i dobře slyšel, QSO se nepodařilo –20/N.C.

Když jsem vypínal zařízení, byla již hluboká noc. Pouze několik zvědavců, kteří byli na setkání, se mnou vydrželi až do konce provozu. Pak jsem na měřiči šumu uviděl, jak roste šum, což byla neklamná známka toho, že Měsíc zalézá za stromy. Pro informaci stromy mě na 24 GHz šumí 3,5dB. Vypnul jsem tedy zařízení a šel spát.

V sobotu mě čekala prezentace právě na téma Portejblový provoz EME v pásmu 24 GHz. Odpoledne jsem přestrojil zařízení na 5,6 GHz a připravil vše na EME DUBUS kontest. Po východu Měsíce jsem dělal postupně řadu pěkných random CW spojení. PA0BAT, OZ1LPR, SM6CKU, UR5LX, OH2DG, OK1CA, DB6NT, OK1CA-QRA64D, SA6BUN, HB9Q-QRA64D, DF3RU, HB9Q, UA3PTW, W5LUA již téměř při západu Měsíce. Al W5LUA měl zájem o QSO na 24 GHz, což prezentovalo přestrojit opět zařízení a bez možnosti testu a kalibrace na šum Slunce, které mezitím zapadlo, to byl dost riskantní podnik. Věřil jsem však nové montáži a šel zařízení přehodit. Po cca 10 minutách parabola směřovala k Měsíci a již jsem slyšel jak mě W5LUA volá QRA64D velmi silným signálem. Vyměněné reporty, –8/R-19, potvrdily, že jsem se do Měsíce trefil bez problémů i bez kalibrace. Potom již opět Měsíc zmizel mezi stromy a tak jsem zařízení vypnul a šel spát.

V neděli ráno jsem vše rozebral a odebral se po snídani do domácího QTH. Z provozu na 24 GHz jsem měl velmi dobrý pocit a ověřil si několik dalších důležitých poznatků s provozem na tomto zajímavém pásmu. V současnosti plánuji přípravu expedice na rok 2020, letos možná vyjedu jen nějakou bližší distanci rozdat body do ARRL EME MW kontestu. 73! všem a na slyšenou via Moon!