CURRENT MOON PHASE
Aurora:status
E-skip 2m:status
E-skip 4m:status
Geomag:status
logo eme
logo mmmonvhf
Logo-GES

Test a úprava SAT LNB u OK1DFC

Datum: 19. 2. 2019 (Od:OK1DFC)

Test a úprava SAT LNB u OK1DFC

Jak jsem psal již někde níže, koupil jsem na burze za 100 Kč dva kusy LNB pro satelitní příjem, které jsem chtěl testovat po úpravě jako VLNA pro 3cm pásmo. Shodou okolností je to stejný typ LNB, který testoval i Mirek OK1UFC. Rozhodl jsem se prověřit jak tedy zařízení bude pracovat s novým oscilátorem a testovat jej pro příjem družicového převaděče s mezifrekvencí v pásmu 144 – 432 – 1296 MHz. Předpokládal jsem slušnou stabilitu v případě použití oscilátoru (generátoru) okolo 25 MHz zavěšeného na GPS, nechtělo se mi totiž vyhazovat peníze za LNB s PLL oscilátorem jenom kvůli zkoušce pár spojení. Výsledky a několik obrázků v pokračování příspěvku.

Na konci příspěvku jsou obrázky s popiskami z úpravy a testování LNB. Musím říci, že jsem byl překvapen v jak širokém rozsahu celý LNB funguje a jedinou nevýhodou úpravy bylo, že odlitek LNB je tak malý, že do něj nejde umístit jiný oscilátor. Udělal jsem tedy úpravu s externím přívodem LO tak, abych mohl otestovat všechny kmitočty a natáhnul druhý kabel s tím, že oscilátor je prostě dole v hamshacku.

Nejprve test LNB bez úpravy:

Na generátoru jsem nastavil kmitočet 10489,675 MHz a navázal jej do vlnovodného přechodu tak, abych měl zdroj signálu. LNB jsem umístil na stole do příručního svěráčku a nasměroval někam do volného prostoru. Přes napájecí výhybku v cestě kabelu výstupu z LNB jsem přivedl napájení 12V a při proudu 83mA LNB naskočil. Spektrálním analyzérem jsem našel kmitočet 739,350 MHz. Po pěti minutách kmitočet ujel na frekvenci 739,747 MHz a za deset minut se ustálil na 739,770 MHz kde již zůstal jen s malými změnami.

Úprava LNB:

Skalpelem jsem rozříznul plastový kryt v místě spoje. Šlo to hladce a ani jsem kryt moc neponičil a bylo jej možno opět použít na upravený LNB. Po rozšroubování ALU těla LNB jsem odletoval výstup do F konektoru a dostal se tak k PCB daného LNB. Z druhé strany jsem našel krystal 25 MHz, který jsem opatrně vyletoval. Potom jsem našel živou část LO, kam přivedu signál z generátoru. Na obrázku dole označen červeným kroužkem. Uvedu předem, že po všech testech se jevila nejlépe úroveň 0 dBm. Chvíli jsem přemýšlel, jak signál náhradního oscilátoru do LNB přivést. Místo na nějaký další konektor jsem nenašel, na hliník se letovat nedá a tak padla volba na pájecí očko, M2 anticoro šroubek a semirigid 2mm. V těle LNB jsem přesně proti místu připojení krystalu s živým koncem vyvrtal dírku, prostrčil semirigid a zaletoval do PCB. Vyříznul jsem si také závit pro M2 šroubek, abych mohl pájecí očko které bude zajišťovat zemní spojení pláště s kostrou LNB přišroubovat. Vše se podařilo zcela bez problému a tak jsem měl za chvíli úpravu hotovou a mohl udělat test příjmu. Dole jsou obrázky tohoto testu. Začal jsem s IF 1296 MHz, kde jsem předpokládal nejmenší problémy, protože je to IF používané LNB pro satelitní mezifrekvenci. Po naladění generátoru R&S na příslušný kmitočet na místo LO jsem ihned našel na spektrálním analyzéru signál 10489,675 MHz na 1296 MHz. Rekapitulace kmitočtů dále.

LO 23,5735256 MHz – 1296 MHz IF

LO 25,7889103 MHz – 432 MHz IF

LO 26,5273718 MHz – 144 MHz IF

 Je tedy možno konstatovat, že za cca 250 Kč (LNB a 60cm offset parabola) se dá pořídit základ příjmu družice v pásmu 10 GHz. Na dalších obrázcích jsou print screeny z mého SDRplus, na všech možných MF kmiočtech. Pro zajímavost jsem nastvil LO také na kmitočet 23,2615385 MHz a na mezifrekvenci 1296 MHz jsem poslouchal maják OK0ET v pásmu 10368 MHz, při přeladění na 26,21538462 MHz jsem stejný maják z 10368 MHz poslouchal na MF 144 MHz. Původně jsem si myslel, že kmitočty 144 a 432 MHz budou silně potlačené, ale prochází zcela normálně a bez problémů. Pokusím se nyní ještě využít pěkného počasí a v parabole na střeše instaluji upravený LNB na test příjmu družice. Pro případné zájemce, o poslech je AZIMUT cca 167°a ELEVACE 33°, je to kousek od ASTRY SAT družice. Polarizace LNB VERTIKÁLNÍ. S takto nastavenou anténou určitě družici najdete jemným směrováním okolo a dotáhnete na maximum signálu. O praktickém použití a výsledku tesů na satelitu napíši později několik řádků opět zde. Přeji všem hodně úspěchů při pokusech. Zdeněk OK1DFC

P.S. testoval jsem i starší LNB z dob minulých, které mají tzv. „keramickou pecku“ jako LO. Tam je stabilita tragická a ladění LO je jen velmi blízko okolo kmitočtu. Pro použití s MF na 700 MHz je to snad kromě té kmitočtové stability použitelné.