CURRENT MOON PHASE
Aurora:status
E-skip 2m:status
E-skip 4m:status
Geomag:status
logo eme
logo mmmonvhf
Logo-GES

Ze Země na Měsíc u OK1VEN a dalších

Datum: 20. 9. 2018 (Od:OK1DFC)

Ze Země na Měsíc u OK1VEN a dalších

 

Vrátil jsem se dnes ze služební cesty a našel další reakce na vysílání hry „Ze Země na Měsíc“, které bych rád opublikoval. Zvláště příspěvek od Petra OK1VEN je velmi zajímavý, včetně obrázků. Jsem zvědav jak se mu zadaří při případném poslechu EME provozu s podobnou sestavou třeba během nastávajících EME ARRL kontestů. Díky ještě jednou za příspěvky.

Ahoj Zdeňku, čekal jsem spoustu stanic z ČR, co to budou zkoušet. Ale komu jsem volal, o ničem nevěděl. V pátek jsem se rozhodl, v sobotu postavil rádio, zkušební majáček, filtr, upravil a otestoval nějaké zesilovače a udělal jednoduchý feed a upravil parabolu z 9 cm na 23 cm a v neděli otestoval poslechem majáků z Krkonoš. Večer pak poslech Měsíce. S 1 m parabolou a zařízením, co jsem postavil za 8 hodin práce, to byla opravdu drzost, to uznávám, ale já to viděl a občas i nějak slyšel. A nebylo to napřímo k Tobě. Musel jsem směrovat na Měsíc a posouvat, jak se posouval po obloze. Jak jsem to kousek odsměroval v azimutu nebo elevaci, neměl jsem nic. Napřímo jsem neslyšel naprosto nic. Jsem rád, že jsem spolehlivě viděl a občas i slyšel a dokonce rozuměl. (Soubor Hvězdárna – malinko vytažen z šumu filtrem SW Audacity.)

Díky, pěkná akce!  Petr OK1VEN

Ahoj Zdeňku, gratuluji tobě i Frantovi OK1CA za originální experiment přenosu rozhlasové hry via EME.Nemám EME anténu pro 1296 MHz, tak jsem se zájmem sledoval přenos na YTB.Škoda jen, že ČRO2 nenaplánoval přenos o hodinu dříve, protože na začátku ve 20 hodin byl audio přenos skutečně vynikající, ale během druhé půlhodiny se trochu zhoršil. Každopádně úspěch celého experimentu byl 100%. Congrats!
73, a v listopadu na shledanou ve Frenštátě!
Petr OK2STV

Ahoj Zdenku.

Akce mě vyprovokovala tak, že jsem po dlouhé době vyhnal pavouky ze zařízení. Bohužel jsem zjistil, že se mi poslech zhoršil. Budu muset RX cestu prověřit. Během Tvého vysílání jsem odraz od Měsíce samozřejmě slyšel, ale byl nečitelný.Tropo signál byl vzhledem k poloze Měsíce tak silný, že se s tím předzesilovač nevyrovnal a filtry TRX také ne.A ještě jsem měl spoustu rušení z Prahy. Potřeboval bych také větší doppler, aby pomohl filtr..Příští vysílání ČRo2 prosím v CW. tam bych to zvládnul. hihi
Obdivuji také tvůj PA, že to ustál a přežil. Zdenku blahopřeji Tobě i Frantovi. Byla to bezva akce a propagace amatérů.
 
73 Emil OK1CS