CURRENT MOON PHASE
Aurora:status
E-skip 2m:status
E-skip 4m:status
Geomag:status
logo eme
logo mmmonvhf
Logo-GES

Ze Země na Měsíc

Datum: 13. 9. 2018 (Od:OK1DFC)

Ze Země na Měsíc
Kresba Georgese Mélièse k filmu Cesta na Měsíc, volně inspirovaného i románem Julese Verna Ze Země na Měsíc

 

Oslava nedožitých 190. narozenin Julese VERNA, kterou formou prázdninových rozhlasových her, Léto s Julesem VERNEM,  uspořádal Český rozhlas ČRo2, bude mít zajímavé radioamatérské EME finále. Historicky první živě vysílaná dramatizace románu v rozhlase splní částečně i Vernův sen, dostat účastníky románu na Měsíc. Jak to bude v pokračování příspěvku.

Někdy v červenci se na mě obrátil telefonicky pracovník Č. Rozhlasu pan Sobotka s dotazem, zda je možno odvysílat nějakou hru na Měsíc. Že na mě dostal typ, jako na člověka, který se tomuto podivnému hobby věnuje :-). Vysvětlil jsem mu tedy v krátkosti, jak taková věc funguje a pozval ho, aby se přijel podívat. Shlédnul anténu, nad jejímž rozměrem se upřímně pozastavil s otázkou, zda je to vůbec možné? Pak jsem mu vysvětlil, jak a kdy se přes Měsíc dá pracovat. Dozvěděl jsem se na oplátku o prázdninové akci rozhlasu k výročí narození J. Verna a s obrovskou chutí se vrátil do dětských let poslechem dramatizací Vernových románů v nedělních večerech po dobu celých prázdnin. Vrátil jsem se tak, alespoň během poslechu her, o padesát let nazpět :-). Kdo z nás by si nepamatoval Tajuplný ostrov, Patnáctiletého kapitána či Dva roky prázdnin. Dnešní mladí to již nečtou, ale pro mě to bylo něco úžasného. Když jsem se dozvěděl, že se bude jednat o živé vysílání dramatizace románu Ze Země na Měsíc, souhlasil jsem že se tohoto projektu rád zúčastním. Autorská práva a informaci ČTÚ si vyřešil ČRo2 a já jsem připravil zařízení. Posléze vyvstal ještě požadavek hru poslouchat zpět a odražený signál od Měsíce vysílat internetově na programu ČRo2. K tomu jsem potřeboval druhou stanici, k jejíž realizaci se uvolil Franta OK1CA. Ten vyřídil další formality u Ústav fyziky atmosféry AV ČR a přípravy mohly začít. Pan Sobotka a jeho tým navštívili Frantu v Panské Vsi a udělali si obrázek o tom, co potřebují připravit k vysílání. Akce má proběhnout 16. září od 20:00 našeho času na rozhlasových vlnách ČRo2 a v pásmu 1296,150 MHz, kde budu vysílat hru směrem k Měsíci ode mne z JN79GW. Čistě náhodou nám na tento termín vyšel vstříc i Měsíc, který bude po dobu vysílání hry nad jihozápadním obzorem.

Chtěl bych požádat případné EME posluchače o krátké nahrávky, jak byl signál u vás přijímán. ČRo2 je pak uveřejní na svém webu s uvedením značky a místa kde hra byla přijímána. Držte palce, snad vše poběží normálně. Uvedenou akci jsme s Frantou OK1CA přijali, jako možnost ukázat co vše jsou schopni radioamatéři technicky zvládnout a propagovat tak naše hobby i u rozhlasové veřejnosti, pro kterou jsou to věci neslýchané :-) .

73! Zdeněk OK1DFC a Franta OK1CA