OK 1 CA

Informace od Franty OK1CA ke spojení s 8N1EME

Zde můžete vidět obrázek ze Spectranu, zachycující signál stanice 8N1EME při volání výzvy. Signál je velmi silný a podle tloušťky bílé čáry je možno mu dát na "oko" report 599

No a na tomto obrázku můžete vidět signál volajících stanic, které odpovídají 8N1EME na volání výzvy. Pět stanic najednou se snaží dovolat. Pěkný pile up není-liž pravda.

No a zde si můžete poslechnout jak takový signál při spojení vypadá na ucho. U 8N1EME se jedná o parabolu 32m průměr a 500W. Vyměněné RST 599/599. Zde je druhá verze takového příjmu. Vše je posloucháno u Franty OK1CA na parabolu o průměru 10m. Obrázky jeho systému jsou zde.

Informace od Tondy OK1DAI co se podařilo a jak vypadal signál 8N1EME na jejich 4m parabole a deník z EME DUBUS digi kontestu

Informace od Franty OK1CA k EME víkendu 24.03.07

V Dubus EME Contestu jsem byl QRV na 10 GHz. Používal jsem nyní parabolu o průměru 4,2 m a výkon do 25 W. Moje konfigurace zařízení totiž umožňuje připojení měrného přijímače při příjmu, takže mohu průběžně kontrolovat šum Měsíce, který mám v současnosti až 3,5 dB a právě v začátku závodu v sobotu velká oblačnost způsobovala zmenšení této hodnoty a tím zvětšení útlumu na trase. Pak se vyjasnilo a vše bylo optimální. V sobotu jsem pracoval s SP7JSG, G4NNS,IQ4DF,HB9BHU,GW4DGU,W5LUA, F3VS,HB9SV,WA6PY. V neděli pak s OK1KIR,RW1AW,DF9QX,VK3NX,F5VKQ,F5JTA,F2TU,DL2LAC,LX1DB a F/DJ2DY vše random.Celkem jsem si udělal 12 nových #, což bylo ale způsobeno hlavně, že jsem nebyl již dlouho aktivní na tomto pásmu. Přikládám záznamy slyšitelnosti vlastních odrazů a spojení s W5LUA.

Franta OK1CA

Od Franty OK1CA k EME Dubus kontestu

Letošní DUBUS EME Contest na 23 cm proběhl ve znamení expedice DL1YMK na Island. Michael vyjel na 23 cm už o týden dříve a v týdnu před Contestem měl být aktivní také na 13 cm, ale špatné počasí na Islandu mu nedovolilo být QRV od středy do pátku, strávil jsem tuto dobu čekáním na 13 cm spolu s DL4MEA a OE9ERC. DL1YMK potom vyjel v sobotu po obědě napřed na 23 cm, kde si ho myslím udělal každý kdo byl QRV a potom i na 13 cm, na obou pásmech jsme ho dělal bez problémů. Ve vlastním závodě jsem byl QRV jen několik hodin v sobotu a asi 2 hodiny v neděli a udělal jsem 41 spojení z toho 4 nové stanice. Velmi milé bylo pro mě spojení ze starým přítelem z dob mé tropo aktivity, Szigim YO2IS, který si se mnou udělal první EME spojení na 23 cm. Szigi používá 2 m parabolu s ozařovačem podle OK1DFC a  PA s GI7b, ale vzhledem k umístění antény má velice krátké EME okno jen asi 2 hod. Opět byli QRV radioamatéři z Kalifornie s 32 m parabolou, je to šance k navázaní EME spojení i s malými systémy.

OK1CA  

Od Franty OK1CA k 3,4 GHz EME víkendu

V pásmu 3,4 GHz bylo doposud navázáno jen několik spojení, v řadě zemí nebylo totiž toto pásmo dříve pro amatérskou činnost uvolněno. Koncem dubna G3LTF,W5LUA a LX1DB vyhlásili akci kterou nazvali Activity day na 3,4 GHz. Protože jsem před pěti léty navázal první a zatím jediné EME spojení v pásmu 3,4 GHz zkusil jsem připravit zařízení také na tuto aktivitu. Jako výchozí stav jsem měl v polovině května k dispozici stavebnici TRX DB6NT a zesilovač 15 W Ionica, byly to komponenty z kterých jsem slíbil udělat zařízení OK1VEI pro tropo závody. Výsledkem bylo zařízení, které jsem poprvé vyzkoušel v pátek před aktivity víkendem. Transceiver používám FT736R, při pslechu NIR12 a Spectran. Anténu jsem použil 10 m parabolu, kterou používám na EME v pásmech 23 a 13 cm, která má kovové pletivo 10x10 m a F/D 0,25, přesto pracovala v pásmu 3,4 GHz ještě dobře. Jako ozařovač jsem zvolil osvědčenou konstrukci s nižších pásem – čtvercový horn s polarizátorem septum. Celé zařízení bylo umístěné v Al boxu přímo u ozařovače, přijímací cestu jsem doplnil předzesilovačem s ATF360077. Celý komplet byl umístěn přímo v ohnisku paraboly. Hned po instalaci jsem udělal měření poměru šumů slunce a měsíce ku šumu klidné oblohy. U slunce to byla hodnota 18,3 dB a u měsíce 1,6 dB. Změřil jsem také vyzařovací úhel antény pomocí šumu slunce, šířka vyzařovacího úhlu pro pokles 3dB byla jen 0,7 stupně, což kladlo velké nároky na navádění antény. Pak jsem si poprvé vyzkoušel poslech vlastních odrazů, slyšel jsem se docela  dobře a to jsem poprvé začal věřit, že nějaká spojení udělám.

I když aktivita byla plánovaná na neděli, většina stanic byla QRV už v sobotu, a když jsem zkoušel poslech vlastních odrazů někdo zahrál na kmitočtu otazník a v zápětí jsem udělal bezproblémové spojení s G3LTF, následovalo spojení s G4NNS a potom i s G3LQR, pro kterého to bylo první EME spojení v pásmu 3,4 GHz. V sobotu jsem ještě udělal spojení s W5LUA, který měl velmi dobrý signál a dal jsem  mu 579. Aktivita v neděli začínal skedem s VK3NX, kterého jsem dobře slyšel, ale on mě bohužel ne. Vůbec nejsilnější stanice na pásmu byl LX1DB, po spojení CW jsme přešli na SSB, i tam jsem mu dal report 57. Následovalo spojení s OK1KIR a pak jsem udělal spojení s VE4MA kdy jsem vysílal v pásmu 3400 MHz a poslouchal v pásmu 3456 MHz, to je segment v kterém se jezdí v severní Americe. Pro poslech v tomto pásmu jsem používal přijímač AR5000.  Na  pondělí ráno jsem měl domluven ještě jeden pokus s VK3NX, ráno bylo zataženo a pršelo, šum slunce byl nižší o 1,5 dB. Domluvil jsem spojení při mém východu měsíce, začal jsem poslouchal při elevaci antény jen 0,6 st. nad obzorem. Okamžitě jsem ale slyšel VK3NX a i on mi hned začal odpovídat. Uskutečněné spojení a překonaná vzdálenost 15892 km je novým OK rekordem. Spojení s LX1DB,VE4MA a VK3NX jsou první spojení s OK v pásmu 3,4 GHz. Celý prodloužený víkend byl pro mě hezký zážitek a díky všem účastníků této aktivity.

OK1CA                  

17.6.2007            0905            LX1DB            579/579

17.6.2007            1710            VE4MA         O/O

18.6.2007            0645            VK3NX         O/M

Septumfeed pro 3,4 GHz

Použité zařízení

Od Franty OK1CA k MW ARRL EME kontestu

ARRL EME Contest 2007 – mikrovlnná část

Letošní ARRL EME Contest – mikrovlnnou část jsem absolvoval na čtyřech pásmech, 13,9,6 a 3 cm. Pro pásma 13 a 9 cm jsem použil 10m parabolu a oba ozařovače sdružil v jeden celek, přechod z pásma na pásmo byl rychlý, posunul jsem jen anténu 1 st. v elevaci. Pro pásma 6 a 3 cm jsem použil 4,2 m parabolu a zařízení střídal. Bylo to náročné hlavně na organizaci využití doby pro jednotlivá pásma Začátek závodu provázela nepřízeň počasí, déšť a silný vítr. Bohužel mi vnikla vlhkost do výstupní odbočnice mého SSPA na 13cm, který mám umístěný přímo na parabole a vzniklou závadu jsem odstraňoval přes 3 hodiny na začátku závodu. Průběh závodu na 13cm měl standardní průběh, pásmo prožívá velký boom, ale bohužel řada stanic má problémy s rušením WI-FI apod. Celkem bylo aktivních v pásmu 13cm 35 stanic. Zážitek bylo spojení s VK3NX, ve VK mají povolený segment pásma do 2302 MHz. Už v sobotu ráno za hustého deště jsem přešel na 3 cm a kupodivu i za těchto podmínek se podařilo uskutečnit několik spojení. Pršet přestalo  v sobotu večer a v neděli bylo potom jasné počasí optimální pro mikrovlny. V pásmu 9 cm byla bohužel aktivita malá, podařilo se jen spojení s W5LUA, další aktivní stanice G3LTF měl poruchu na zařízení, v Anglii bylo též nepříznivé počasí. Poprvé jsem byl aktivní v pásmu 6 cm a používal jsem zařízení s výkonem jen max. 12 W, přesto jsem se spolehlivě přes Měsíc slyšel. V neděli ráno jsem v rychlém sledu udělal 4 spojení a v neděli večer další dvě a slyšel VK3NX a JA6CZD, bohužel nedovolal. V pásmu 3 cm bylo tentokrát aktivních 20 stanic a tak bylo co dělat.

Celkový výsledek:

13cm  27 QSO

9cm    1 QSO

6cm   6 QSO

3cm  14QSO

Na čtyřech pásmech byl aktivní ještě W5LUA a pak další stanice na třech pásmech např. F2TU a RW1AW, který navázal největší počet spojení. 

OK1CA

TRV + septum feed pro 6cm

TRV + septum feed 13 a 9 cm

Franta OK1CA k ARRL EME kontestu – 2 část.

V druhé říjnové části ARRL EME kontestu jsem byl QRV na 23 cm, ale pouze 6 hodin v sobotu večer a 6 hodin v neděli ráno. Vzhledem k výhodné poloze Měsíce byly signály opravdu výborné, zvláště v sobotu večer, v neděli ráno po kulminaci měsíce u mě byla síla signálů stále dobrá, ale čitelnost signálů byla obtížnější, např.během relace proti stanice vypadávaly části značky. Problémy mělo více stanic a zajímavá diskuse k tomuto problému proběhla na Moon-netu. Aktivita stanic byla vysoká, např. 8 stanic z JA to nepamatuji, též vysoká aktivita ze severní Ameriky. Další aktivní stanice se objevily z UA, pro mě nové RD3DA a RA3AQ a výsledky stanic z malými anténami, paraboly 3 m nebo o málo větší jsou v tomto závodě výborné. Podle mého názoru vůbec nejsilnější signál produkoval K9SLQ a vzhledem k tomu, že je to stále aktivní stanice s vlastní 10 m parabolou je to i šance pro první testy začínajících stanic. Udělal jsem 58 stanic, z toho 6 nových pro mě a 32 násobičů do závodu. Vydařené podzimní počasí, s jasnou nocí a dokonce sluncem v neděli přispělo k pohodě v závodě. 

Franta OK1CA

zpět na hlavní stranu