OK 1 CA - 2011

INFO:

V letošním roce si připomeneme jedno významné „Vékavistické“ výročí, je to 40 let co zahájila činnost skupina DUBUS, kterou známe asi nejvíce vydáváním stejnojmenného časopisu s tématikou VHF/UHF/MW. Celá historie je uvedena v přiloženém pramenu a další informace a fota na stránce DL7QY. Skupina DUBUS začala nejprve vydávat v roce 1972 informační zpravodaj. Díky DC7AS jsem tento zpravodaj dostával téměř o začátku a kopii prvé stránky nejstaršího číslo, které mám přikládám. Mimo vydávání informačního zpravodaje a posléze časopisu se skupina DUBUS podílela na řadě VKV aktivit, byly to např. v době sedmdesátých let populární balonové převaděče ARTOB a BARTOB.  

 73 Franta OK1CA


Ahoj,  

DUBUS Contest na 1296 MHz, dobré počasí, bouřky mě minuly jen v neděli silný vítr. Dobré podmínky a výborná účast. Na SDR jsem pořád viděl minimálně 10 stanic. Celkem jsem udělal 85 QSO, dvě nové země LY a LU a 16 nových stanic. Slyšel jsem řadu dalších stanic, hlavně ty s malou anténou, které volaly silné stanice, ke kterým nepatřím. Domnívám se, že by bylo dobré aby stanice s malou anténou, či výkonem, volali výzvu kolem 1296,30 MHz, spíš výše, kde by je mohli stanice s lepší výbavou najít. A je třeba zdůraznit účast 6 OK stanic v tomto závodě, která patřila k nejvyšší účasti stanic z jedné země. Jel jsem letos DUBUS Contest od 70cm do 3 cm na všech pásmech a udělal celkem 200 QSO, bylo to pět hezkých EME víkendů.   

73 Franta    OK1CA


Ahoj,  

několik postřehů ze včerejška: Pro Michaela LY/DL1YMK jsem byl na 2320 MHz připraven hned po východu Měsíce, mám bohužel tím směrem trochu převýšení přesto jsem ho zaslechl při mé anténě cca 1° nad obzorem a hned následovalo spojení oboustranně 559, jeho signál byl postupem času u mě až 579. Byl to jeho první spojení na 2320MHz a já jsem si při té příležitosti vzpomněl na první spojení z OK do Litvy které jsem dělal před téměř 40 léty v roce 1972 ze stanicí UP2BBC, já jsem měl tenkrát volačku OK1AIB, jak ten čas letí. Byl jsem včera ještě dál QRV a udělal dvě hezká spojení SSB s CT1DMK a F2TU a CW spojení s G4CCH. Následovaly dvě nové stanice pro mě na 2,3 GHz SM4IVE a SM3BYA. Bylo to hezké nedělní ráno na 2,3 GHz EME.

73 Franta OK1CA


Ahoj všem, Rád bych vás upozornil na částečné zatmění Slunce (79%) Měsícem, které proběhne 4.1.2011 v dopoledních hodinách. Více informací najdete na http://astro.sci.muni.cz/zatmeni, kde je i odkaz na hezkou animaci. Bude to výborná příležitost zkusit si změřit změnu úrovně šumu Slunce během průběhu zatmění. Bohužel zatmění proběhne v dopoledních hodinách při nízké elevaci Slunce, začátek zatmění při výšce Slunce nad obzorem 6,6° při maximu zatmění 13,4° a při konci zatmění 16,7°. To bude potíž u antén s větším vyzařovacím úhlem, kde se bude projevovat šum Země. Přesto to doporučuji zkusit, alespoň změřit  změnu úrovně prii maximálním zatmění, při plné viditelnosti Slunce a jako referenci použít šum klidné oblohy. Na 2m a případně na 70 cm doporučuji jako referenci použít studený radiový zdroj, 4.1.2011 bude viditelný zdroj v souhvězdí Aquarrius, v 12,00 UT na azimutu 133° a elevaci 29,5°. Polohu radiových zdroju najdeme v programech F1ENH a VK3UM. Poprosil bych ty z vás, kdo nějaká měření uskuteční, aby mi poslali výsledky, tato problematika mě velice zajímá. Další možnost měření při zatmění Slunce budeme mít až v roce 2023.

Přeji všem pěkné prožití Vánoc, zdraví a pohodu v příštím roce a samozřejmě hodně EME zážitků.

Franta OK1CA


OK 1 CA - 2010

ARRL  EME kontest – 02-03.10.2010

 

První říjnovou část ARRL EME Contestu jsem absolvoval v pásmu 23 cm, bohužel nemohl jsem být QRV po celou dobu mého okna. Přesto jsem s výsledkem 72 QSO  a 8 nových stanic spokojen. Byly dobré podmínky i počasí a neměl jsem žádné problémy s rušením od stanic, které se zúčastnili UHF/SHF Contestu. Nenaplnili se i prognózy předpovídající malou účast evropských stanic, dané souběhem s UHF/SHF Contestem. Celkovou účast odhaduji na cca 80 stanic CW a 15 stanic pracujících digitálním provozem. Některé tyto stanice zkusili udělat také CW spojení, já jsem pracoval např. s VK4CDI a PA2DW. Trochu slabší byla účast stanic z USA. Po zkušenostech z minulých ročníků se domnívám, že by pro příští ročník ARRL EME Contestu bylo vhodné pro každé pásmo zvolit vždy jeden víkend, např. první  víkend 144 a 1296 MHz a druhý víkend 50 a 432 MHz. Při součastných podmínkách se většina spojení na daném pásmu udělá prvý víkend a druhý víkend je už dost nezajímavý, slušně řečeno.

OK1CA

 


 

ARRL MW EME kontest – 04-05.09.2010

 

Letošní mikrovlnnou část ARRL EME Contestu jsem se rozhodl absolvovat v pásmech 2,3 a 3,4 GHz. Účast v pásmu 2,3 GHz byla dobrá hlavně díky aktivitě evropských stanic. Chyběly některé stanice americké i známí VK3NX a PY2BS. Udělal jsem stejný počet QSO jako loni - 43 , počet násobičů je nižší jen - 27. Přínosem bylo 7 nových stanic pro mě – 9A5AA, PA3FXB, N8OU, IK3GHY, G4BAO, RA3AQ a IZ2DJP. Zvláště spojení s G4BAO bylo zajímavé, jaký dobrý signál dokázal vyprodukovat s parabolou o průměru 1,4 m. V pásmu 3,4 GHz byla aktivita nižší, výsledkem je pouze 6 QSO, nové  stanice pro mě jsou ES5PC a  K1JT. Vlastní odrazy i signály  protistanic  byly velmi dobré, v pásmu 3,4 GHz s poměrně širokým spektrem. K pohodě přispělo i dobré počasí, i když na severu Čech bylo většinou oblačno.  

 

Franta OK1CA


 

DUBUS EME kontest – květen 2010-02-23

 

Ahoj Zdeňku, jel jsem jen sobotní část a udělal 49 QSO, 10 nových stanic a dvě nové země. Hlavně jsem si vyzkoušel nový SSPA 200W, který pracoval bez problémů a SDR přijímač, to je samozřejmě výborná věc. Dobrá aktivita z JA a VK, tam jsem některé stanice promeškal, výborná aktivita evropských stanic a stanice ze severní Ameriky podle mě vyjeli dost pozdě pro východně položené evropské stanice. Já jsem dělal poslední spojení z W6YX při elevaci antény 2 stupně nad terénem a pak jsem ještě volal WA6PY a to se už nepovedlo, v podstatě byla anténa na úrovni mého převýšení tímto směrem. Domnívám se, že čtyři dobře slyšitelné OK stanice je také výborné, doufám, že na podzim přibudou další.  

73 Franta OK1CA


DUBUS EME kontest – duben 2010-04-27

V prvním víkendu této části jsem byl QRV v pásmu 2,3 GHz. Začátek závodu připomínal provozní aktiv, tři OK stanice za sebou, jako nový vyjel OK2DL a podobně jako na 23 cm, úspěšně. Stoupající aktivita v pásmu 2,3 GHz se projevila i v tomto závodě, celkem jsem udělal 39 spojení a jako nové stanice pro mě OK2DL, RK3WWF,OH1LRY a LA8LF. Celkem jsem napočítal 45 aktivních stanic a vzhledem k tomu, že některé běžně aktivní stanice nebyly QRV dá se předpokládat aktivita v ARRL Contestu přes 50 stanic. Poprvé jsem v závodě použil SDR přijímač a je to pro EME provoz velký přínos. Také se mi osvědčilo měření šumu slunce a měsíce pomocí SDR, bylo to srovnatelné výsledky s jinými metodami.

V druhém soutěžním víkendu jsem byl aktivní v pásmu 5,7 GHz. Nemohl jsem být QRV po celý čas, ale i tak jsem s výsledkem 12 udělaných stanic spokojený. Jako nové stanice pro mě byly SV3AAF, G3LTF a VE4MA. Slyšel jsem i SP6GWN, ale Henryk má zatím problémy ze směrováním a udělal jen F2TU. Trochu vzrušení přinesla aktivita ZL2TV s parabolou 35m a výkonem 300W, bohužel to okno na Evropu bylo velmi krátké a neumožnilo udělat více spojení. Celkem bylo tedy aktivních 17 stanic, což je na toto pásmo asi rekord.

Franta OK1CA


Letošní DUBUS EME Contest měl dvě březnové části, a první část třetí víken byla věnována jen 9 cm. Byl jsem QRV jen v sobotu a aktivita byla slušná pro toto pásmo, navázal jsem 18 spojené. Objevilo se několik nových stanic, OK1DFC jako už třetí OK stanice na 9 cm, potom HB9JAW, který je prvou stanicí z HB9 s časově omezeným povolením, K2UYH  a nakonec vyjela klubová stanice S59DCD, pro kterou bylo spojení se mnou vůbec první spojení ze Slovinska v pásmu  9 cm. Dělal jsem s nimi již prvé pokusy při dni aktivity před dvěma léty, ale to mě jen částečně poslouchali. Velice hezký seriál co tomuto spojení přecházelo je na jejich stránkách www.s59dcd.si

Čtvrtý víkend v březnu se jela 3 cm část DUBUS EME Contestu a v té jsem byl QRV se dvěma novinkami. Předně jsem zprovoznil natáčení polarizace, natáčím celým TRX i s ozařovače a pak jsem si připravil druhý TRX umožňující mi pracovat v pásmu 10450 MHz, které mají povoleno stanice z JA. V současné době jsou QRV JA4BLC a JA6CZD, pro práci EME v pásmu 3 cm musí mít zvláštní povolení. První pokusy jsem s nimi dělal již v loňské mikrovlnné části ARRL Contestu způsobem cross-band, kdy jsem v pásmu 10450 MHz jen poslouchal, JA6CZD jsem slyšel, ale on mě ne. Na začátku sobotní odpolední části jsem velice dobře slyšel JA6CZD, ale on mě neslyšel a pak jsem bez problémů udělal JA4BLC. Po konzultaci s JA4BLC jsem se dozvěděl, že vzniklo kmitočtové nedorozumění, kde je třeba JA6CZD volat a pak v neděli proběhlo spojení s JA6CZD naprosto bez problémů při reportech 559. Celkem jsem na 3 cm udělal 15 spojení a mimo stanic JA byly jako další nové pro mě G3WDG, RA3AQ a F6CQK. Nejméně další tři stanice jsem zmeškal a tak byla letošní aktivita na 3cm V DUBUS Contestu uspokojivá.    

                                                                                    Franta OK1CA       

OK 1 CA - 2009

DUBUS EME kontest 13 cm

A několik postřehů z DUBUS EME Contestu.
 DUBUS EME Contestu v pásmu 23 cm jsem zúčastnil jsem jen v sobotu 30.5.2009. Celkem slušná účast a dobré podmínky znamenaly, že jsem udělal 54 QSO. Potěšila mě účast 5 OK stanic, znovu jsem bez problémů dělal OK2KJT. Zvýšená aktivita stanic z NA byla až v době mé nízké elevace antény a tak jsem posledních 5 QSO dělal při elevaci antény nižší než 10 stupňů, a vzhledem k převýšení terénu v tomto směru jsem měl anténu ještě o 2 stupně níže nad terénem, což přinášelo zvýšený šum země. Poslední spojení s K2DH jsem ukončil při pouhých 2 stupních nad terénem, byla to zajímavá zkušenost.   

 

Díky    Franta OK1CA

DUBUS EME kontest 2. - 3.05.2009

Ahoj, několik postřehů k DUBUS Contestu:  

V minulém víkendu jsem se zúčastnil DUBUS EME Contestu jak v pásmu 2,3 GHz tak v pásmu 3,4 GHz. V pásmu 2,3 GHz jsem navázal 38 QSO, což je zatím můj nejlepší výsledek v závodě na tomto pásmu, aktivních stanic bylo více jak 40. Velmi dobrá aktivita z EU, 4 stanice JA což jsou všechny současně aktivní a trochu slabší aktivita z NA. Zmínil bych se hlavně o dvou stanicích používající parabolu 2,4 m, G4DDK navázal 7 QSO, všechny random a LZ1DX produkoval u mě slušný signál celý závod, ten je navíc schopen pracovat provozem JT. Je to cesta, že to i s malou anténou jde a aktivita na 2,3 GHz neustále roste, je zde dostatek výkonových SSPA a doufám, že se objeví také nové OK stanice. Zajímavý poznatek se objevoval po oba dny po východu Měsíce při nižších elevacích antény,  což bylo v denní dobu. V signálech stanic docházelo ke krátkodobým výpadkům, oproti době kdy měsíc byl v sestupu na západním obzoru. Obdobná situace byla u mě také v pásmu 3,4 GHz. Při tom byla naprosto jasná obloha.  V pásmu 3,4 GHz jsem navázal 8 QSO a asi jsem zmeškal jen K5GW. Pozitivní byl výborný  signál DL1YMK, což je dobrý příslib před jeho expedicí do MI, odkud bude QRV i na tomto pásmu.  

 

Franta    OK1CA

DUBUS EME kontest 4. - 5.04.2009

Ahoj, několik postřehů z minulých víkendů kdy byl DUBUS EME Contest v pásmech 3 a 6 cm. Ten minulý víkend mi moc nevyšel, měl jsem problémy s příjmem, opakovaná závada v TRX, ještě nevím co. Udělal jsem jen 4 spojení a pak to přestalo poslouchat úplně. Tento víkend jsem byl QRV v pásmu 6 cm a pracoval ze stanicemi VK3NX, JA4BLC, ES5PC, G4NNS, OK1KIR, CT1DMK, IK2RTI, K5GW a W5LUA. Nedovolal na JA6CZD a HB9HAL. Problém je hlavně můj malý výkon, jen 15 W. Zkoušel jsem vylepšit feed přidáním tlumivkového límce, který jsem vyrobil z krabičky pro krém na ruce, téměř přesně splňovala rozměry (viz foto). Fungovalo to a podařilo se mi zlepšit úroveň šumu slunce o cca 5% ale bude to chtít ještě další experimenty. K dobrému průběhu závodu přispělo nádherné počasí s jasnou oblohou. 

Franta OK1CA

SSB EME kontest 7. - 8.02.2009

Letošní SSB EME Contest jsem zahájil  spojením s VK3NX, který pouze s parabolou 3,7 m produkoval sice slabý, ale čistý a stabilní signál. Podmínky šíření byly hlavně v sobotu večer výborné a signály většiny stanic excelentní, nebyly výjimkou reporty 58 a 59.. Že to jde i s malou anténou demonstroval RW3BP s offset parabolou 2,4 m, který byl slyšet po celý závod a jsem skutečně zvědav na jeho výsledek. Slabší byla účast stanic z USA, ale z Evropy každým rokem účast stoupá. Jsme rád, že jsem z OK nezůstal sám a že se velice aktivně závodu zúčastnil také Zdeněk OK3RM. Celkově jsem navázal za cca 7 hodin mé účasti, 31 SSB QSO a jedno QSO SSB/CW, ze stanicemi v 15 polích, první dvě písmena lokátoru byla součást soutěžního kódu a zároveň násobič. Domnívám se, že účast v tomto závodě je přínosem pro každého, s možností vyzkoušení jiného druhu provozu. A nejlépe to vyjádřil Charlie VK3NX, když mi po závodě napsal v e-mailu, že rád poznal hlas operátora, s kterým navázal spojení už na 5 EME pásmech. 

Franta OK1CA      

OK 1 CA - 2008

ARRL EME Contest 50-1296 MHz - říjen 08

Jel jsem druhou - říjnovou část ARRL EME Contestu na 23 cm. Bylo hezké jasné počasí a dobré podmínky, připadalo mě, že lepší v sobotu. Celkem jsem udělal 85 spojení, 36 násobičů a 10 nových stanic. Aktivita byla vysoká, z toho co jsem ještě slyšel a co dělali jiní bylo aktivních okolo 90 CW/SSB stanic a dalších několik provozem JT. Bylo opravdu prima udělat 3 OK stanice a to ještě nebyli QRV OK1KIR.  OK2KJT produkovali opravdu dobrý signál s tak malou anténou. Excelentní signál měl Zděnek OK3RM. Zkoušel jsem také spojení s LZ1DX, který jezdí ze 4xYagi systémem, ale neslyšel jsem ho, on mě slyšel až 559 podle jeho vyjádření. Těch stanic s malými anténami bylo několik a dělali řadu spojení. Zdá se, že pásmo 23 cm je skutečně nejvhodnější pro toho kdo chce opravdu vážně začít s EME, to znamená jezdit také CW.
Franta OK1CA      

ARRL EME Contest 2008 mikrovlnná část.

Letošní mikrovlnné části ARRL EME Contestu jsem se podobně jako loni zúčastnil v pásmech 2,3; 3,4; 5,6 a 10GHz. Pásmo 2,3 GHz prožívá úžasný boom, nárůst počtu stanic je v každém závodě, letos jsem napočítal 39 účastníků a udělal 28 QSO. Velkým oživením byla expedice Zdeňka OK1DFC na Slovensko, pracoval jsem s ním už před závodem a bez problémů i závodě. Zajímavé bylo letos pásmo 3,4 GHz, kde se provoz ustálil v segmentu 3400 MHz, a letošní aktivita 11 stanic byla zajímavá. Udělal jsem 9 spojení, a myslím, že k úspěchu přispěl dvou-pásmový ozařovač pro pásma 2,3 a 3,4 GHz, který mi zaručoval rychlé přeladění z pásma na pásma. Pásmo 5,7 GHz stagnuje, a protože jsem se mu věnoval jen asi 40 min udělal jsem pouze 2 spojení. Aktivita v pásmu 10 GHz byla zajímavá, ale pro poruchu na řízení antény jsem musel dříve skončit a výsledkem bylo 11 spojení. Hlavním problémem je, že na čtyři pásma a spousta techniky je pouze jeden člověk.

Franta OK1CA

Informace od Franty OK1CA k DIGI DUBUS kontestu

Během DUBUS Contestu - digital část jsem zkusil poprvé pracovat provozem JT65C v pásmu 1296 MHz EME. Používal jsem program WSJT6 FT897 + TRV DB6NT +PA 200W, parabola 10 m, ostatní náležitosti jako pro EME CW/SSB. Měl jsem problémy se změnou kmitočtu při vysílání způsobenou tepelnými změnami TRX, kterou jsem vyřešil přídavným chlazením, ale rezervy zde ještě jsou. Aktivní jsem byl cca 5 hodin v sobotu a 1 hodinu v neděli s výsledkem 8 QSO ze stanicemi RD3DA,G4CCH,LA2Z,PA3FXB,IW2FZR,OK1DFC,K2UYH a SM5LE. Byla to zajímavá zkušenost s novým druhem provozu, kterou možná využiji při zhoršení sluchu v nastupujícím stáří.

73! Franta OK1CA

Informace od Franty OK1CA dubnovému DUBUS kontestu

V dubnové etapě DUBUS EME Contestu jsem byl v sobotu QRV v pásmu 2,3 GHz  a to jen na začátku v okně na VK a JA. Upravil jsem TRX tak že jsem mohl pracovat v segmentu 2301 MHz, kde mohou vysílat VK stanice a dělal jsem VK4AFL a VK3NX a také ES5PC, cross-bandem z pásmem 2424 MHz pak JA8IAD a dále už na 2320 MHz  OZ4MM, F5JWF,DL4MEA,F2TU,G3LTF a IW2FZR. V neděli jsem se pak soustředil jen na pásmo 3400 MHz a tam pracoval s VK3NX, který byl tentokrát velmi dobře slyšet až 569 ve špičce a dále s DL4MEA,G3LTF,OK1KIR,WW2R a W5LUA. Nevyšlo spojení s VE6TA, kterého jsem slyšel a který má zatím problémy ze stabilitou i výkonem během vysílání. Též jsem měl skedy ze stanicemi S57NML a WD5AGO, zatím bezúspěšně. Aktivita nových stanic v tomto pásmu je zřejmá a dalšímu rozvoji určitě přispěje den aktivity v červnu.

73! Franta OK1CA

zpět na hlavní stranu