- Během víkendu 15-17/05/2026 se koná několik aktivit EME v MW pásmech.
Neděle 17/05/2026 byla co se týká počasí a podmínek na 47 GHz zcela skvělá. Ráno jsem osadil 10 GHz a využil aktivitu, která na pásmu byla. Mnoho stanic i po včerejším DUBUS kontestu pracovalo módem Q65 a tak jsem udělal asi dvacet spojení než nastal čas přestrojit na 47 GHz. Již na 10 GHz pásmu byly tak skvělé podmínky, že jsem se opravdu těšil na sked na 6mm pásmu. Okolo 15:00 UT vycházel nejmenší spread na 47 GHz pro pokusy a tak jsem hned po obědě přehodil zařízení a instaloval na místo 10 GHz pásmo 47 GHz. Slovy klasika "Počasí přálo, posuďte sami" a tak jsem při podmínkách 12°C, 1016hPa tlaku, -41°IR teploty a bezoblačné oblohy mohl naměřit 9,85dB šumu Slunce a 0,85dB šumu Měsíce. Tyto hodnoty byly příslibem možného úspěchu opakování spojení s DC7KY, tentokrát s plným textem. Spojení se podařilo zopakovat ve 14:42 UT s reporty -23/-17DB. Tentokrát Klaus nepoužil SH mód a vše proběhlo zcela perfektně. Print screen spojení je dále v textu. Bohužel se nemohl do testu zapojit Miguel CT1BYM, který mě tak skvěle dekódoval v pátek. Tak snad v červnovém EME okně, kdy mají být nejlepší podmínky pro 47 GHz testy, se spojení podaří.
Těším se na vaše případné informace s RX pokusy či spojeními která se vám během víkendu na EME podařila.

print screen spojení

print screen jak byl slyšet můj signál u DC7KY
| 10 GHz | ||||||
| 17.05.2026 | 8:08 | SM5DGX | JO89NW | -15 | -3 | #143 JT |
| 17.05.2026 | 8:16 | OK2AQ | JN89HF | -12 | -3 | |
| 17.05.2026 | 8:24 | IZ2DJP | JN55FO | -11 | -8 | |
| 17.05.2026 | 8:32 | PE1CKK | JO22OF | -3 | -7 | |
| 17.05.2026 | 8:36 | IK3HAR | JN55RK | -15 | -13 | #144 JT |
| 17.05.2026 | 8:54 | LZ4OC | KN33KG | -9 | -9 | |
| 17.05.2026 | 8:56 | SP3XBO | JO81XR | -9 | -5 | |
| 17.05.2026 | 9:02 | SV3AAF | KM17KO | -18 | -13 | |
| 17.05.2026 | 9:16 | SM6CKU | JO67CK | -9 | -5 | |
| 17.05.2026 | 9:28 | F5JWF | JN05RB | -1 | -6 | |
| 17.05.2026 | 9:30 | ON5TA | JO20ES | -4 | -4 | |
| 17.05.2026 | 9:44 | OM4XA | JN98HS | -14 | -7 | |
| 47 GHz | ||||||
| 17.05.2026 | 14:56 | DC7KY | JO62QJ | -23 | -17 | |
Sobota 16/05/2026 nezačíná nejlépe. Počasí opravdu nepřálo. Odpoledne když přestalo pršet jsem využil nízkého spreadu na 47 GHz a zkusil zopakovat spojení s DC7KY. Bohužel vlivem velmi špatných podmínek se podařilo pouze Klausovi dekódovat moje volání, já jsem tentokrát neměl nic. Šum Měsíce byl překryt šumem dešťových mraků o +1dB a Slunce bylo pouze 8dB oproti normálu 9,8dB. Tak snad jindy.

Printscreen jak mě poslouchal Klaus

Situace v ranních hodinách.
Na pátek 15/05/2026 byla ohlášena aktivita DL7YC a RW3BP o zopakování spojení v pásmu 76 GHz, což se vlivem špatného počasí bohužel nezdařilo. Další na pořadu byl sked OK1DFC a CT1BYM v pásmu 47 GHz. Měl jsem tu čest přivítat u sebe návštěvu z OK1KIR, Tondu OK1DAI a Jirku OK1DCI, kteří se na průběh skedu přijeli podívat. Sked začal podle plánu ve 13:00. Bohužel právě v tomto období procházela nad oblastí mého QTH silná dešťová oblačnost. Na 47 GHz se to projevilo tak, že jsem měl místo +0,98dB šumu Měsíce +1,6dB až 2dB šum oblačnosti a šum Slunce klesnul z hodnoty +9,8dB na hodnotu +8,1dB. Začal jsem CT1BYM volat podle plánu. Dékodoval mě od první periody v hodnotách -15 až -18DB, (viz print screen od Miguela dále) v okamžicích těžkých mraků pak jen -21DB. Ačkoliv se mě snažil volat, nepodařilo se jeho signál dekódovat ani v AVG. Další pokus jsme tedy dohodnuli na sobotu. Dost mě mrzelo že se spojení nezdařilo, zvláště proto že tak vzácná návštěva u mě není každý den. Na sobotu připadá DUBUS kontest v pásmu 10 GHz. Je předpoklad že se objeví i 3 stanice z JA a jedna z VK, takže na pásmu bude asi dost rušno. Já budu kolem oběda opakovat pokus s CT1BYM, snad se počasí umoudří. V neděli je pak organizována aktivita EME v pásmu 10 GHz všemi druhy provozu. Doufejme jen, že počasí bude přát.

print screen dekódování OK1DFC u CT1BYM

Zařízení CT1BYM, 120cm offset, 2,5dB N/F LNA a 15W SSPA

Pohled na oblačnost, která se nacházela přesně v místech, kde byl i Měsíc a pohled na ozařovač 47 GHz v ohnisku paraboly u OK1DFC.