CURRENT MOON PHASE
Aurora:status
E-skip 2m:status
E-skip 4m:status
Geomag:status
logo eme
logo mmmonvhf
Logo-GES

In memoriam Jan Szarowski - OK2BFH

bfh-1

Jenda byl radioamatér tělem i duší, byl zcela jistě průkopníkem VKV provozu na severní Moravě. Byl velmi zdatný technicky avšak neméně zručný operátor. DXy a VKV kontestování mu byly nejbližší. Mnozí určitě pamatují jeho značku vysílající skoro nepřetržitě od konce 70-tých let do roku 2005 z Lysé Hory, JN99FN, nejvyšší hory v Moravskoslezských Beskydech.

Nejdříve ze stanu na zahradě meteorologické stanice, také z Pragy V3S stojící celou zimu na vrcholu, později z lyžařské chaty, kde se správcem chaty Josefem OK2BLE (SK 2005) vybudovali a celoročně aktivně využívali VKV pracoviště od 144 MHz až po 24 GHz.

Jendovi stále patří národní DX rekordy na 144 MHz, 5,7 a 10 Ghz. Za úspěchy na VKV byl odměněn titulem zasloužilý mistr sportu.

Aktivně působil v několika kolektivkách, namátkou OK2KAU z Orlové, OK2KIS v Karviné, OK2KFA v Šenově či OK2KFM z Frýdku-Místku. Jeho zkušenosti dodnes prakticky využívá v závodech parta OL9W, kterou se svým bráškou Edou OK2BPR spoluzakládal a do roku 2005 také aktivně reprezentoval.

V roce 2005 po SK OK2BLE a likvidaci pracoviště na Lysé Hoře vybudoval spolu s přáteli stanici na Velké Čantoryji, JN99JQ, a odtud až do posledních dnů hlídal podmínky a dělal DXy.

 

lysa-nahled

Lysá Hora

cantorie-nahled

Čantorie

bfh-bpr-nahled

OK2BFH + OK2BPR

parta-nahled

S přáteli

vyg-mwr-bdq-bfh-nahled

S přáteli